مواد اولیه صنایع

تاریخ انتشار : 2023/02/22

مواد اولیه اجزایی هستند که وارد فرآیند تولید می شوند تا به کالاهای نهایی تبدیل شوند. از آنجایی که بیشتر آن ها تا حد زیادی استاندارد شده اند، می توانیم از آنها در محصولات مختلف استفاده کنیم. شرکت سورن شیمی مواد اولیه صنایع شوینده، آرایشی بهداشتی، شیمیایی، دارویی، غذایی، کشاورزی، رنگ و اسانس را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

شرکت‌ها سعی می‌کنند فقط مقدار کمی از مواد خام را در دسترس نگه دارند، زیرا می‌توانند از بین بروند یا قدیمی شوند و برای ذخیره‌سازی آنها تقاضای سرمایه در گردش دارند. مواد در طیف گسترده ای از کالاها استفاده می شود و در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. کالاهای ورودی یا موجودی هایی که یک شرکت برای تولید محصولات خود به آن نیاز دارد به عنوان مواد خام شناخته می شود. به عنوان مثال، تراشه های یکپارچه مورد استفاده در تولید رایانه، مواد تولید کننده رایانه هستند.

خرید مواد اولیه

همراهان و مشتریان عزیز ما می توانند جهت خرید مواد اولیه با همکاران ما در قسمت فروش از طریق تماس تلفنی یا شبکه های اجتماعی تماس برقرار نمایند.

آیا می دانستید؟

تنها ۱۵ درصد از انرژی جهان از منابع تجدیدپذیر تامین می شود.

انواع مواد اولیه

با وجود اینکه تمام مواد خام به صورت ارگانیک به دست می آیند، می توان آنها را بر اساس منشاء به سه گروه طبقه بندی کرد.

۱٫ مواد معدنی مانند مواد معدنی، ماسه، خاک رس، بنزین از استخراج زمین به دست می آیند.

۲٫ مواد حیوانی شامل گوشت، خون، شیر، تخم مرغ، چربی است که همگی از حیوانات گرفته شده اند.

۳٫ بر پایه گیاه/درخت – گیاهان و درختان منابعی مانند نخل، سویا، سبوس برنج، روغن نارگیل و غیره را فراهم می کنند.

از سوی دیگر، یک واحد تولیدی مواد خام را به دو نوع اصلی تقسیم می‌کند.

مستقیم

اجزای اولیه ای هستند که برای ایجاد یک محصول نهایی استفاده می شوند. به عنوان مثال، چوب یک ماده خام مستقیم است که برای ساخت مبلمان مانند صندلی، میز و تخت استفاده می شود. نمونه دیگر چرم است که کیف، کفش و کیف می سازد.

غیر مستقیم

از طرف دیگر مواد غیرمستقیم منابعی هستند که برای تکمیل مواد اولیه مستقیم در تولید محصول نهایی استفاده می شوند. به عنوان مثال، چسب، میخ، لاک و سایر مواد مورد نیاز برای ساخت مبلمان چوبی مانند صندلی، میز و تخت، مواد غیر مستقیم هستند. به همین ترتیب سگک ها، حلقه های فلزی، زیپ ها، چسب، پارچه آستر، رنگ ها و سایر اجزای مورد استفاده در ساخت کیف های چرمی، کفش ها و کیف ها مواد غیر مستقیم هستند.

اهمیت مواد اولیه

از توضیحات و معنی قبلی مشخص است که ساخت هر محصول نهایی مستلزم استفاده از مواد خام است که متعاقباً فرآوری شده و به اقلام نهایی تبدیل می شود.

مدیریت موجودی در این مرحله وارد صحنه می شود. از آنجایی که اقلام نهایی که ما می فروشیم از این قطعات تولید می شوند، حفظ موجودی مواد خام در تعداد و مکان صحیح برای جلوگیری از بروز فاجعه بسیار مهم است.

قیمت مواد اولیه

مشتریان همیشه دغدغه افزایش قیمت در بازار را دارند، ما در شرکت سورن شیمی با حداکثر تلاش سعی بر ثابت نگه داشتن قیمت مواد اولیه را داریم.

سوالات متداول

س: مواد خام تجدید ناپذیر چیست؟

پاسخ:

موادی که پس از مصرف قابل تعویض نیستند، مواد اولیه تجدیدپذیر نامیده می شوند.

س: مواد خام تجدید پذیر چیست؟

پاسخ:

موادی که پس از مصرف جایگزین می شوند، مواد اولیه تجدید پذیر نامیده می شوند.

س: قانون اساسی حسابداری مواد اولیه چیست؟

پاسخ:

محصولات ناتمام به عنوان دارایی جاری در ترازنامه بر اساس طبقه بندی موجودی ها طبقه بندی می شوند. در حین ثبت مواد درمان نشده، یک ورودی در سمت بدهکار حساب موجودی انجام می شود. کسب محصولات اولیه به عنوان اعتبار در حساب دریافتنی ثبت می شود.

س: مواد خام غیر مستقیم چیست؟

پاسخ:

مواد غیر مستقیم کمک قابل توجهی به تولید محصول نهایی نمی کنند اما به آن کمک می کنند.

س: مواد اولیه مستقیم چیست؟

پاسخ:

مواد مستقیم مواد شیمیایی هستند که شرکت ها مستقیماً برای تولید محصول نهایی از آنها استفاده می کنند.

س: مواد اولیه چیست؟

پاسخ:

مواد ناتمام یا منابع طبیعی برای تولید یا تولید محصولات نهایی برای فروش به عنوان مواد خام مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد بسته به مناسب بودن می توانند به صورت خام یا تصفیه شده استفاده شوند.