تولید کننده چیپس صابون

تاریخ انتشار : 2021/08/14

چیپس صابون ترکیبی از چربی حیوانی یا روغن گیاهی و سود سوزآور است. هنگامی که در آب حل می شود، خاک را از سطح جدا می کند. از دیرباز صابون برای تمیز کردن، درمان زخم های پوست، رنگ کردن موها و به عنوان مرهم یا پماد پوست استفاده می شده است. اما امروزه ما به طور کلی از صابون به عنوان پاک کننده یا عطر استفاده می کنیم.

چیپس صابون صنعتی چگونه به وجودآمد؟

تولیدکنندگان اولیه صابون به سادگی محلول خاکستر چوب و چربی حیوانی را می جوشانند. یک ماده فوم در بالای گلدان تشکیل شده است. وقتی سرد می شود ، به صابون تبدیل می شود. در حدود 1790، صابون ساز فرانسوی نیکلاس لبلان روشی برای استخراج سود سوزآور (هیدروکسید سدیم) از نمک معمولی ایجاد کرد. (کلرید سدیم)، جایگزین عنصر خاکستر چوب صابون می شود.

شیمی دان فرانسوی یوجین میشل شورول فرایند تشکیل صابون (که در انگلیسی به آن صابونیزاسیون می گویند) را در شرایط شیمیایی بتن در سال 1823 قرار داد. در صابونی شدن، چربی حیوانی، که از نظر شیمیایی خنثی است، به اسیدهای چرب تجزیه می شود، که با کربنات های قلیایی واکنش می دهند و تشکیل می شوند. صابون، گلیسیرین را به عنوان یک محصول جانبی باقی می گذارد. چیپس صابون با فرآیندهای صنعتی تا پایان قرن 19 ساخته شد، اگرچه مردم مناطق روستایی، مانند پیشگامان در غرب ایالات متحده، به تولید صابون در خانه ادامه می دادند.

مواد خام برای ساخت چیپس صابون

تولید چیپس صابون به دو ماده اولیه اصلی نیاز دارد: چربی و قلیایی. قلیایی که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد هیدروکسید سدیم است. از هیدروکسید پتاسیم نیز می توان استفاده کرد. صابون های حاوی پتاسیم نسبت به صابون های حاوی سدیم، محلول در آب بیشتری ایجاد می کنند و بنابراین “صابون نرم” نامیده می شود. صابون نرم ، به تنهایی یا همراه با صابون حاوی سدیم، معمولاً در محصولات اصلاح استفاده می شود.

در گذشته چربی دام مستقیماً از کشتارگاه به دست می آمد. صابون سازان مدرن از چربی استفاده می کنند که به اسیدهای چرب تبدیل شده است. این امر بسیاری از ناخالصی ها را از بین می برد و به عنوان گلیسیرین به عنوان یک محصول جانبی تولید می شود. بسیاری از چربی های گیاهی از جمله روغن زیتون، روغن هسته خرما و روغن نارگیل نیز در ساخت صابون استفاده می شود.

مواد افزودنی برای افزایش رنگ، بافت و رایحه صابون استفاده می شود. عطرها به مخلوط صابون اضافه می شوند.

فرایند تولیدچیپس صابون

روش کتری ساخت صابون هنوز هم امروزه توسط شرکت های کوچک تولید کننده صابون مورد استفاده قرار می گیرد. تکمیل این فرایند از چهار تا یازده روز به طول می انجامد و کیفیت هر دسته به دلیل تنوع روغن های مورد استفاده متناقض است. در حدود سال 1940، مهندسان و دانشمندان یک فرایند تولید کارآمدتر ایجاد کردند، به نام فرایند پیوسته. این روش امروزه توسط شرکت های بزرگ تولیدچیپس  صابون در سراسر جهان استفاده می شود. دقیقاً همانطور که از نام آن مشخص است، در فرآیند پیوسته صابون به طور مداوم تولید می شود، نه اینکه هر بار یک دسته تولید شود. تکنسین ها کنترل بیشتری بر تولید در فرآیند مداوم دارند و مراحل بسیار سریعتر از روش کتری است – تکمیل یک دسته صابون تنها حدود شش ساعت طول می کشد.

فرایند کتری

غلیان

  • چربی ها و قلیاها در یک کتری ذوب می شوند ، که یک مخزن فولادی است و می تواند سه طبقه ارتفاع داشته باشد و چندین هزار پوند مواد را در خود نگه دارد. کویل های بخار داخل کتری، دسته را گرم کرده و به جوش می آورند. پس از جوشاندن، توده ضخیم می شود زیرا چربی با قلیایی واکنش می دهد و صابون و گلیسیرین تولید می کند.

نمک زدن

  • صابون و گلیسیرین باید جدا شوند. این مخلوط با نمک تصفیه می شود و باعث صابون به بالا و گلیسیرین به ته ته می یابد. گلیسیرین از ته کتری استخراج می شود.

تغییر قوی

  • 3 برای حذف مقادیر کمی چربی که صابون نشده است، محلول سوزآور قوی به کتری اضافه می شود. این مرحله از فرآیند “تغییر قوی” نامیده می شود. جرم دوباره جوشانده می شود و آخرین چربی به صابون تبدیل می شود. ممکن است در حال حاضر به دسته ای نمک دیگری داده شود یا سازنده به مرحله بعدی برسد.

قدم زدن

  • 4 مرحله بعدی “گام زدن” نامیده می شود. صابون در کتری دوباره با آب اضافه جوشانده می شود. جرم در نهایت به دو لایه تقسیم می شود. لایه بالایی “صابون مرتب” نامیده می شود که حدود 70٪ صابون و 30٪ آب است. لایه زیرین که “nigre” نامیده می شود حاوی بیشتر ناخالصی های موجود در صابون مانند خاک و نمک و همچنین بیشتر آب است. صابون مرتب از بالا برداشته می شود. سپس صابون خنک می شود و فرایند تمام است.

فرآیند مداوم

شکافتن

  •  اولین مرحله فرآیند مداوم ، چربی طبیعی را به اسیدهای چرب و گلیسیرین تقسیم می کند. تجهیزات مورد استفاده یک ستون فولادی ضد زنگ عمودی با قطر بشکه به نام هیدرولیزر است. ارتفاع آن ممکن است به 80 فوت (24 متر) برسد. پمپ ها و مترهای متصل به ستون امکان اندازه گیری دقیق و کنترل فرآیند را فراهم می کنند. چربی مذاب به یک سر ستون پمپ می شود، در انتهای دیگر آب در دمای بالا (266 درجه فارنهایت (130 درجه سانتی گراد)) و فشار وارد می شود. این چربی را به دو جزء خود تقسیم می کند. با ورود چربی و آب بیشتر ، اسید چرب و گلیسیرین به طور مداوم پمپ می شوند. سپس اسیدهای چرب برای تصفیه تقطیر می شوند.

مخلوط کردن

  • سپس اسیدهای چرب تصفیه شده با مقدار دقیق قلیایی مخلوط می شوند تا صابون ایجاد شود. مواد دیگر مانند مواد ساینده و عطر نیز با هم مخلوط می شوند. صابون مایع داغ را می توان سپس با همزن هوا ترکیب کرد.

سرمایش و اتمام

  •  ممکن است صابون را در قالب ها ریخته و اجازه دهید تا در یک دال بزرگ سفت شود. همچنین ممکن است در فریزر مخصوص خنک شود. اسلب به قطعات کوچکتر از اندازه میله بریده می شود، سپس مهر زده و پیچیده می شوند. کل فرآیند مداوم، از تقسیم تا پایان، می تواند در چند ساعت انجام شود.

آسیاب کردن

  • بیشتر صابون‌های بهداشتی تحت فرآیند اضافی تحت عنوان فرز قرار می‌گیرند نوار آسیاب شده بهتر از  چیپس صابون بدون آسیاب کف می کند و قوام نازک تری دارد. صابون خنک شده از طریق چندین مجموعه غلطک سنگین (آسیاب) تغذیه می شود ، که آن را خرد کرده و ورز می دهند. عطرها را می توان در این زمان ترکیب کرد زیرا روغنهای فرار آنها در مخلوط سرد تبخیر نمی شوند. پس از بیرون آمدن صابون از آسیابها ، آن را در استوانه ای صاف فشار داده و اکسترود می کنند. صابون اکسترود شده به اندازه میله بریده، مهر و بسته بندی می شود.

محصولات جانبی

گلیسیرین یک محصول جانبی بسیار مفید در تولید صابون است. از آن برای ساخت لوسیون دست، داروها و نیتروگلیسیرین، که جزء اصلی مواد منفجره مانند دینامیت است، استفاده می شود.