هشدار بهداشتی اسانس ها

تاریخ انتشار : 2023/09/04

در این مقاله شرکت سورن شیمی در نظر دارد به مصرف کنندگان اسانس، هشدار بهداشتی اسانس ها را توضیح دهد. تا در صورت بروز هر گونه مورد احتمالی بتوانید با خونسردی کامل مشکل را برطرف نمایید.

اسانس چیست؟

اسانس ها به هر روغن فرار و منشا گیاهی گفته می شود که حاوی مخلوطی از ترکیبات شیمیایی باشد و دارای عطر و بوی خاص گیاه باشد. اسانس های رایج مورد استفاده روغن اکالیپتوس، روغن میخک، روغن درخت چای و روغن های آروماتراپی هستند.

محلول‌های بخارساز مورد استفاده در بخارسازهای بخار اغلب حاوی یک یا چند اسانس با غلظت‌های پایین‌تر نسبت به روغن‌های مورد استفاده در رایحه درمانی هستند.

اسانس ها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

روغن‌های ضروری معمولاً در آروماتراپی برای ایجاد سلامت ذهنی و جسمی استفاده می‌شوند. رایحه درمانی ترکیبی از اسانس های مختلف درمانی برای تحریک پاسخ دلخواه است. روغن های ضروری را می توان روی پوست مالیده یا ماساژ داد، استنشاق کرد یا در آب غوطه ور کرد.

در حالی که رایحه درمانی برای قرن ها در فرهنگ های مختلف انجام شده است، هنوز از نظر اثربخشی پزشکی به درستی ارزیابی نشده است. با این حال، این یک درمان مکمل محبوب برای کمک به برخی شرایط سلامتی باقی می ماند.

مثالها عبارتند از:

روغن اکالیپتوس: ضد احتقان بینی، ضد عفونی کننده.
روغن میخک: دندان درد.
روغن درخت چای: خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی.
نعناع فلفلی: اختلالات گوارشی.
اسطوخودوس: اضطراب، بی خوابی و بی قراری.

خطرات اسانس ها چیست؟

ادعاهایی توسط شرکت های تولید کننده محصولات اسانس و توزیع کنندگان آنها مبنی بر اینکه اسانس ها “طبیعی” هستند و بنابراین “مصرف آنها بی خطر هستند” وجود دارد.

روغن های ضروری برای مصرف بی خطر نیستند و حتی در صورت مصرف مقدار کمی می توانند مسمومیت قابل توجهی ایجاد کنند.

مرکز اطلاعات سموم استرالیای غربی (WAPIC) افزایش مسمومیت های ناشی از مصرف اسانس در کودکان را ثبت کرده است. بنابراین مهم است که اسانس ها به طور ایمن در یک ظرف مقاوم در برابر کودک نگهداری شوند و دور از دسترس کودکان قرار گیرند.

استفاده از روغن‌های ضروری رقیق‌نشده روی پوست‌های حساس یا سوراخ‌های بینی می‌تواند باعث تحریک یا سوزش شود. افراد مستعد نیز ممکن است دچار واکنش آلرژیک و بثورات پوستی شوند.

هشدار بهداشتی اسانس ها و علائم مسمومیت چیست؟

هشدار بهداشتی اسانس ها، اسانس ها به سرعت از طریق خوراکی جذب می‌شوند و علائم می‌توانند به سرعت ۳۰ دقیقه پس از مصرف ایجاد شوند (برخی افراد تا ۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض علائم تاخیری را تجربه می‌کنند). شدت سمیت بستگی به نوع روغن و مقدار مصرف شده دارد.

کودکان به ویژه مستعد ابتلا هستند. کمتر از ۲ میلی لیتر (کمتر از نصف قاشق چایخوری) روغن اکالیپتوس می تواند باعث مسمومیت قابل توجهی در نوزاد شود. علائم سمیت عبارتند از:

خواب آلودگی، تنفس آهسته یا کم عمق، کما (پس از مصرف زیاد)
تشنج
سرفه مداوم، تنگی نفس، خس خس سینه
حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
تحریک پوست (قرار گرفتن در معرض پوست)
قرمزی چشم، سوزش یا درد (قرار گرفتن در معرض چشم).

بعد از قرار گرفتن در معرض چه کاری باید انجام دهم؟

گوارشی:

دهان را بشویید
استفراغ را تحریک نکنید
تا زمانی که مرکز اطلاعات سموم توصیه کرده است، مایعات خوراکی ندهید. این می تواند خطر استفراغ و آسپیراسیون مایع به داخل ریه ها را افزایش دهد.

قرار گرفتن در معرض چشم:

فوراً چشم(ها) را زیر آب جاری بشویید، اجازه دهید آب از نزدیکترین گوشه چشم به بینی روی چشم و به بیرون جریان یابد. این کار را باید ۱۵ دقیقه ادامه داد. علائم چشمی مداوم باید توسط پزشک ارزیابی شود.

پوست:

لباس های آلوده را بیرون بیاورید و پوست را با آب و صابون بشویید. اگر علائم برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید.

استنشاق:

بیماران مبتلا باید به هوای تازه منتقل شوند.
اگر علائم هشدار بهداشتی اسانس ها برطرف نشد با مرکز اطلاعات سموم تماس بگیرید.