۱۱ اسانس: فواید و نحوه استفاده از آنها

تاریخ انتشار : 2023/04/06

فواید اسانس و نحوه استفاده از آن: علاقه مندان به طب جایگزین سال ها است که از قدرت اسانس استفاده کرده اند. اما با افزایش در دسترس بودن آنها (و مزایای سلامتی ادعا شده)، آنها در حال تبدیل شدن به جریان اصلی هستند.

«اسانس ها فوق‌العاده هستند. آنها فواید زیادی دارند. “مشکل در نحوه استفاده مردم از آنها نهفته است.”

شرکت سورن شیمی در اینجا اطلاعاتی در مورد ۱۱ اسانس، فواید آنها و بهترین روش استفاده از آنها آورده است.

اسانس چیست؟

اسانس ها عصاره های غلیظ گیاهی هستند.

“گیاهان از مواد ساختاری و مواد شیمیایی گیاهی ساخته شده اند. دکتر لین توضیح می دهد که این مواد شیمیایی دارای خواصی هستند که نه تنها برای گیاه مفید است، بلکه برای مردم نیز مفید است.

برای تولید اسانس ها به مقدار زیادی مواد گیاهی نیاز است که می تواند برخی از آنها را گران کند. مثلا:

حدود ۲۵۰ پوند گل اسطوخودوس یک پوند اسانس اسطوخودوس را تشکیل می دهد.

حدود ۵۰۰۰ پوند گلبرگ گل رز یا بادرنجبویه ۱ پوند اسانس گل رز یا بادرنجبویه را می سازد.

دکتر لین می‌گوید: «از آنجایی که برای ساختن یک اسانس به مقدار زیادی از گیاه نیاز است، این یک داروی گیاه‌شناسی قدرتمند است.

فواید اسانس ها

اسانس ها را می‌توان در آروماتراپی، نوعی داروی مکمل که از بو برای بهبود سلامتی شما استفاده می‌کند یا به صورت موضعی روی پوست استفاده می‌شود، استفاده کرد.

مطالعات نشان داده اند که روغن های ضروری ممکن است به:

 • تقویت خلق و خو.
 • بهبود عملکرد شغلی از طریق کاهش استرس و افزایش توجه.
 • بهبود خواب.
 • باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها را از بین ببرید.
 • کاهش اضطراب و درد.
 • کاهش التهاب.
 • تهوع را کاهش دهید.
 • سردرد را تسکین دهید.

در اینجا چند اسانس رایج و فواید اسانس ها آورده شده است:

اسانس اسطوخدوس

اسطوخودوس روغن مصرفی دکتر لین است. “این نرم است و فواید اسانس لوندر زیادی دارد. شما می توانید آن را به روش های مختلف استفاده کنید،” او می گوید.

سعی کنید آن را به عنوان رایحه درمانی به حمام یا پخش کننده اضافه کنید، برای تهیه اسپری اتاق یا اسپریزر بدن به آب اضافه کنید، یا با روغن پایه ترکیب کنید تا روغن بدن درست شود.

فواید اسانس لوندر

اسانس لوندر می تواند به استرس، درد و خواب کمک کند. دکتر لین می‌گوید: «قبل از کشف ضدعفونی‌کننده‌ها، اسطوخودوس به عنوان یک ماده تمیزکننده در بیمارستان‌ها نیز استفاده می‌شد.

همچنین مطالعاتی انجام شده است که نشان می دهد استفاده از روغن اسطوخودوس (و روغن درخت چای) به طور بالقوه می تواند هورمون ها را در پسران جوان مختل کند.

اسانس درخت چای

دکتر لین می گوید اکثر مردم از روغن درخت چای به عنوان یک ضد عفونی کننده، ضد میکروبی یا ضد قارچ استفاده می کنند. همچنین می توانید از آن برای کمک به موارد زیر استفاده کنید:

آکنه. یک سواب پنبه بردارید و آن را در اسانس درخت چای آغشته کنید. سپس، آن را مستقیماً روی آکنه بمالید – این یک استثنا است که در آن لازم نیست آن را رقیق کنید.» دکتر لین می گوید. این می تواند به رفع سریعتر آکنه کمک کند.
پای ورزشکار و کرم حلقوی. آن را با یک روغن حامل (روغن پایه یا گیاهی مانند روغن نارگیل یا جوجوبا که به رقیق شدن روغن‌های ضروری کمک می‌کند) رقیق کنید و این ترکیب را روی پوست آسیب‌دیده قرار دهید.

یک نکته احتیاطی: از آنجایی که روغن درخت چای می تواند عصبی باشد، دکتر لین می گوید اگر بچه های کوچک یا حیواناتی در خانه دارید، نباید آن را پخش کنید.

اسانس کندر

کندر که به عنوان “سلطان روغن ها” شناخته می شود، می تواند به التهاب، خلق و خو و خواب کمک کند. مطالعات نشان داده اند که می تواند آسم را بهبود بخشد و از بیماری لثه جلوگیری کند.

روغن کندر رایحه ای چوبی و تند دارد و می توان از آن به عنوان رایحه درمانی استفاده کرد و در کرم های پوست یافت می شود. مطمئن شوید که روغن کندر را قبل از استفاده از آن روی پوستتان رقیق کرده اید.

اسانس نعناع فلفلی

فواید اسانس نعناع فلفلی شناخته شده است:

 • ضد التهاب، ضد قارچ و ضد میکروبی باشد.
 • سردرد را تسکین دهید.
 • با خستگی مبارزه کنید.
 • خلق و خو را بالا ببرید.
 • اسپاسم روده را کاهش دهید.
 • از گوارش حمایت کنید.
 • پشتیبانی از حافظه

فواید اسانس نعناع فلفلی

دکتر لین می‌افزاید: «اگر مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر یا تحریک معده هستید، چای نعناع نیز می‌تواند معده شما را آرام کند. “این بسیار ملایم و آسان برای استفاده است.”

هنگام استفاده از روغن به صورت موضعی، مطمئن شوید که آن را رقیق کرده اید.

اسانس اوکالیپتوس

اکالیپتوس یک اسانس عالی است که در فصول سرد سال در دسترس است. بینی پر شده را با باز کردن مجرای بینی تسکین می دهد تا راحت تر نفس بکشید. (روغن نعناع نیز می تواند به این امر کمک کند.)

همچنین به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی که دارد می تواند درد را تسکین دهد و با ویروس هرپس سیمپلکس مبارزه کند.

هنگام استفاده از روغن اکالیپتوس اقدامات احتیاطی را انجام دهید، قبل از استفاده موضعی حتما آن را رقیق کنید. نباید بلعیده شود و می تواند عوارض جانبی خطرناکی برای کودکان و حیوانات خانگی داشته باشد.

اسانس لیمو

روغن لیمو که از پوست لیمو استخراج می شود، می تواند در هوا پخش شود یا به صورت موضعی با روغن حامل روی پوست شما بمالید.

فواید اسانس لیمو به این موارد معروف است:

 • کاهش اضطراب و افسردگی.
 • درد را کاهش دهید.
 • رفع حالت تهوع
 • باکتری ها را از بین ببرید.

یک مطالعه همچنین بیان می کند که رایحه درمانی با روغن های ضروری مانند روغن لیمو ممکن است عملکرد شناختی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود بخشد.

اسانس لیمو برای رایحه درمانی و استفاده موضعی بی خطر است. اما برخی گزارش ها وجود دارد که روغن لیمو می تواند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند و خطر آفتاب سوختگی را افزایش دهد. پس از استفاده از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید. این شامل روغن لیمو، لیموترش، پرتقال، گریپ فروت، علف لیمو و ترنج است.

اسانس بادرنجبویه

روغن علف لیمو دارای رایحه قوی مرکبات است و به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

خواص ضد باکتریایی آن، آن را به یک درمان طبیعی خوب برای التیام زخم ها و از بین بردن باکتری ها تبدیل کرده است. نشان داده شده است که از رشد قارچ های موجود در پای ورزشکاران، کرم حلقوی و خارش جوک جلوگیری می کند.

یک مطالعه نشان داد که استفاده از روغن علف لیمو می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

حتما قبل از استفاده از روغن حامل روی پوست خود از روغن حامل استفاده کنید.

اسانس پرتقال

اسانس پرتقال از پوست میوه مرکبات تهیه می شود. می توان آن را در هوا، به صورت موضعی روی پوست (با روغن حامل) پخش کرد یا حتی به عنوان یک پاک کننده طبیعی در خانه استفاده کرد.

فواید اسانس پرتقال به این موارد معروف است:

 • باکتری ها را از بین ببرید.
 • کاهش اضطراب.
 • درد را کاهش دهید.

روغن پرتقال این پتانسیل را دارد که پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند، بنابراین مراقب استفاده از آن روی پوست خود و بیرون رفتن از آن باشید.

اسانس رزماری

احتمالاً برای طعم دادن به برخی از دستور العمل های خود به رزماری رسیده اید. اما استفاده از روغن رزماری فواید دیگری مانند بهبود عملکرد مغز، تقویت رشد مو، کاهش درد و استرس، بهبود خلق و خو و کاهش التهاب مفاصل نیز دارد.

روغن رزماری برای استفاده در رایحه درمانی و به صورت موضعی روی پوست با روغن حامل بی خطر است. اگر باردار هستید یا مبتلا به صرع یا فشار خون بالا هستید، توصیه می شود از روغن رزماری خودداری کنید.

اسانس ترنج

ترنج چیست؟ اگر از طرفداران چای ارل گری هستید، پس ترنج خورده اید. این روغن را که رایحه ای میوه ای و گلی دارد، می تواند به صورت موضعی با روغن حامل استفاده شود (اما می تواند پوست شما را به آفتاب حساس کند).

فواید اسانس ترنج به این موارد معروف است:

 • کاهش اضطراب.
 • خلق و خو را بالا ببرید.
 • فشار خون پایین.

اسانس چوب سدر

روغن چوب سدر که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی است، با رایحه چوبی خود یک ماده محبوب در دافع حشرات، شامپو و دئودورانت است. اما می توانید از روغن چوب سدر نیز برای کمک به خواب و اضطراب استفاده کنید.

می توانید از روغن چوب سدر به عنوان رایحه درمانی و همچنین یک درمان موضعی مخلوط با روغن حامل استفاده کنید.

نحوه استفاده از اسانس ها

از آنجایی که روغن‌های ضروری بسیار قوی هستند، دکتر لین توصیه می‌کند که مراقب باشید چرا و چگونه از آنها استفاده می‌کنید. فقط مقادیر کم – معمولاً فقط چند قطره – استفاده می شود.

او می گوید: «همچنین ایده خوبی است که از آنها به طور معمول استفاده نکنید، زیرا بدن شما می تواند به آنها عادت کند و اثربخشی آنها را کاهش دهد.

در اینجا چند روش برای استفاده از روغن های ضروری آورده شده است:

آنها را پخش کنید

شما می توانید روغن های ضروری را پخش کنید، که نوعی رایحه درمانی است.

“این یک راه عالی برای تغییر سریع خلق و خوی شما است. دکتر لین توضیح می‌دهد که وقتی نفس می‌کشید، عطر روغن فوراً سیستم عصبی مرکزی شما را تحریک می‌کند و واکنش احساسی را تحریک می‌کند. “این می تواند اضطراب و پاسخ استرس را به سرعت کاهش دهد.”

اسانس ها و آب را در یک پخش کننده اسانس مخلوط کنید و ماژیک را روشن کنید. دیفیوزر دستگاهی است که ذرات ریز روغن را در اطراف اتاق پخش می‌کند تا بتوانید آنها را تنفس کنید. برای نسبت روغن به آب مناسب دستورالعمل‌های دیفیوزر خود را دنبال کنید.

چندین روش دیگر برای رایحه درمانی وجود دارد. دکتر لین می گوید: “هر روشی را که انتخاب می کنید، از تماس مستقیم با اسانس خودداری کنید و ابتدا آن را رقیق کنید.”

روش های دیگر رایحه درمانی عبارتند از:

روش قدیمی. پس از باز کردن بطری، عطر را عمیقا نفس بکشید.
تبخیر خشک چند قطره اسانس را روی یک گلوله پنبه بریزید و با پخش شدن عطر آن را استشمام کنید.
استنشاق بخار چند قطره اسانس را در یک کاسه آب داغ بریزید. سرتان را روی کاسه بگذارید، یک حوله روی سرتان بگذارید و بخار آن را نفس بکشید.

دکتر لین خاطرنشان می کند که یک هشدار این است که رایحه درمانی ممکن است برای افراد مسن مبتلا به زوال عقل یا مشکلات رفتاری به خوبی کار نکند. این ممکن است به این دلیل باشد که افراد با افزایش سن تمایل به کاهش بویایی دارند.
مستقیم روی پوست خود بغلتانید

همچنین می‌توانید با استفاده از روغن‌های ضروری روی پوست خود، جایی که در بدن شما جذب می‌شود، از مزایای آن بهره ببرید. اما دکتر لین هشدار می دهد که بیشتر روغن های ضروری را مستقیماً روی پوست خود بدون رقیق کردن آنها بمالید.

او می گوید: «به جز چند استثنا، بهتر است اسانس را با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا جوجوبا رقیق کنید تا از تحریک پوست جلوگیری کنید.

برخی از افراد ترکیب اسانس خود را در یک بطری کوچک غلتکی برای استفاده آسان تر قرار می دهند.

آنها را بخورید

برخی از افراد روغن های ضروری را به صورت خوراکی در چای، مکمل ها یا حتی از طریق یک یا دو قطره روی زبان خود مصرف می کنند.

«مگر اینکه توسط یک گیاه‌پزشک آموزش دیده راهنمایی شده باشید، توصیه می‌کنم از این روش استفاده نکنید. دکتر لین توصیه می کند از آنجایی که آنها بسیار قوی هستند، ممکن است مضر باشند. «حتی با فقط چند قطره اسانس، شما بدون اینکه متوجه شوید مواد گیاهی زیادی مصرف می کنید. آنها حتی می توانند پوشش مخاطی دهان شما را بسوزانند.

برخی از دستور العمل های غذایی نیاز به روغن ضروری مانند پرتقال دارند، اما همیشه دوز را بررسی کنید و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

هنگام استفاده از اسانس ها در کودکان، افراد با سیستم ایمنی ضعیف، افراد باردار و سالمندان مراقب باشید.

برخی از روغن های ضروری در صورت استفاده بیش از حد می توانند برای کبد و سیستم عصبی مضر باشند. دکتر لین هشدار می دهد که درخت چای و روغن اکالیپتوس نیز باعث تشنج می شوند. “آنها برای حیوانات نیز سمی هستند.”