10 تا از بهترین روغن ها و اسانس ها برای آروماتراپی

تاریخ انتشار : 2021/11/13

تحقیقات نشان داده اند که آروماتراپی یا استنشاق برخی روغن های خاص، هیپوتالاموس مغز را کنترل می ‎کند و باعث کنترل هورمون ها و انرژی فرد می‎ شود . استنشاق این روغن ها واکنش های متفاوت مثبتی را در مغز ایجاد می ‎کند .

روغن رایحه درمانی

با توجه به تحقیقات صورت گرفته این روغن ها همان قدر که مفید هستند ممکن است برای شخص مضر هم باشند و به عبارت دیگر، هر آنچه که بتواند برای بدن مفید باشد، توانایی مضر بودن هم دارد . همان گونه که استنشاق این روغن ها می ‎تواند باعث بهبود وضعیت قلبی شخص شود ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن ها نیز ممکن است باعث بروز مشکلات قلبی شود .

بهترین روش استفاده از این روغن های مخصوص آروماتراپی چگونه است ؟

این روغن ها را نباید به مدت طولانی تنفس کرد و همیشه باید دستورالعمل های موجود روی بطری حاوی این روغن ها را رعایت کنید و اگر داروی خاصی مصرف می‎ کنید و یا از بیماری خاصی رنج می ‎برید، قبل از این کاراز پزشک خود مشورت بخواهید و درست مثل هر داروی دیگری از این روغن ها باید به درستی استفاده شود تا تاثیرات مثبتی برای شما به ارمغان آورند .

دیفیوزر وسیله ای مناسب برای پخش کردن این روغن ها در محیط اطرافتان است و البته روش های دیگری هم برای استفاده از این روغن ها وجود دارد و می ‎توانید چند قطره از روغن را درون یک ظرف حاوی آب گرم بریزید و اندکی از ظرف فاصله بگیرید و شروع به کشیدن 10 نفس عمیق کنید و سپس پنجره ها را باز کنید تا هوای داخل اتاق عوض شود و به طور عادی تنفس کنید و همچنین می توانید یک قطره از این روغن ها را روی یک تکه پنبه بریزید و سپس پنبه را زیر بینی خود قرار داده و به مدت یک یا دو دقیقه آن را ببویید .

  • به دنبال روغن های 100% خالص و بدون مواد نگه دارنده و مصنوعی و شیمیایی باشید .
  • بیشتر این روغن ها در صورتی که در محلی خشک و خنک نگه داری شوند بیش از یک سال ماندگاری دارند و اگر مغازه ای که قصد دارید از آن این روغن های مخصوص را خریداری کنید گرم و یا مرطوب است، برای خرید به جای دیگری مراجعه کنید .

بهترین روغن ها برای آروماتراپی

این روغن ها عبارتند از:

1. دارچین

از این روغن به منظور افزایش تمرکز و کاهش نا امیدی استفاده می ‎شود و تحقیقات نشان می ‎دهد که رانندگان بعد از استشمام رایحه این روغن متمرکز تر و سر حال تر خواهند شد .

2. مریم گلی

استشمام روغن گیاهی مریم گلی برای کاهش فشار خون ، کاهش استرس و تقویت حافظه بسیار موثر است .

3.اسطوخودوس

طبق مطالعات انجام شده اسطوخودوس می ‎تواند به افراد در خواب بهتر کمک کند و طبق گفته های بنیاد ملی خواب، اسطوخودوس باعث کاهش اضطراب می ‎شود و به این ترتیب فرد بهتر به خواب می ‎رود. اسطوخودوس باعث کاهش فشار خون، ضربان قلب و دمای خون نیز می ‎شود.

4. پرتقال

استنشاق این روغن سبب کاهش اضطراب و استرس در فرد می ‎شود .

5. رزماری

این روغن به منظور تقویت نیروی مغزی استفاده می ‎شود و تنفس رزماری می ‎تواند باعث افزایش سرعت و دقت در حین انجام کارهای ذهنی شود و تحقیقات دیگر نیز نشان می ‎دهد که استشمام رایحه این روغن باعث می ‎شود افراد احساس طراوت و تحریک ذهنی کنند و استنشاق آن همچنین انرژی را تقویت می ‎کند و خستگی را کاهش می‎ دهد .

6. نعناع

روغن گیاهی نعناع برای رفع خستگی، افزایش هوشیاری و تقویت حافظه و کاهش یافتن میل به شکلات مورد استفاده قرار می گیرد .

7. لیمو شیرین

از روغن حاصل از پوست میوه هایی مانند لیمو شیرین به منظور بهبود خلق و خو استفاده می ‎شود . روغن لیمو شیرین همچنین باعث کاهش استرس و اضطراب نیز می ‎شود .

8. اُکالیپتوس

این روغن با غشاهای مخاطی واکنش می ‎دهد و سبب کاهش یافتن مخاط بینی خواهد شد و البته باید توجه داشته باشید که روغن اکالیپتوس قوی است و بنابراین باید در مصرف آن دقت کنید. این روغن همچنین سبب افزایش یافتن تمرکز ذهنی و تسکین سر درد می ‎شود .

9. ترنج ( از خانواده نارنج )

از این روغن به منظور کاهش استرس و ایجاد احساس مثبت و تقویت روحیه فرد استفاده می ‎شود .

10. لیمو ترش

استنشاق روغن لیمو ترش به رفع نگرانی و کاهش استرس و اضطراب کمک می ‎کند و همچنین سبب دور نگه داشتن حشرات نیز خواهد شد .

خرید اسانس برای آروماتراپی

شما می توانید این اسانس هارا از سایت سورن شیمی تهیه نمایید.