کاربرد متیل استرسویا چیست؟

تاریخ انتشار : 2021/07/29

متیل استرسویا بسیار شفاف است وازحلالیت خوبی برخوردار است، شدت تبخیرو فراریت این ماده بسیار کم است، نقطه جوش بالای 200 درجه دارد وکارکردبا این ماده بسیار راحت و آسان است زیرا جابجا جایی ونگهداری آن آسان است ودرصنایع مختلف استفاده می شود.

کاربردهای متیل استرسویا

-افزودنی بیودیزل
-مولد روانکاری در سوخت دیزل
-پایه روغن
-حلال
-تمیز کردن قطعات
-آسفالت
-پاک کن
-ژل مو و پوست
-موم و شمع
-محلول های زیستی و زیست تخریب پذیر
-غیر سمی

متیل استر سویا به دلیل پتانسیل بالایی که دارد می تواند به سرعت مورد توجه قرار گیرد. افزایش استفاده یک محصول فنی تهیه شده از روغن سویا و متانول، متیل سویا است. متداول ترین سوخت بیودیزل است.

مهم ترین کاربرد متیل استرسویا چیست؟

این ماده باارزش به عنوان سوخت بیودیزل معروف است، به دلیل اینکه حل کننده بسیار قوی و کارآمد است وتجزیه پذیری بالایی دارد حتی هنگام سوختن آلاینده های کمی دارد.
نقطه اشتعال و نقطه ابری شدن ترکیبات دارای متیل استر سویا بیشتر از سوخت دیزل مرسوم می باشد.
متیل استر سویا ممکن است یک جایگزین مناسب برای حلالهای آلی فرار در استخراج مایع در برنامه های انتخابی باشد. متیل استر سویا ترکیبی از استرهای متیل اسیدهای چرب با زنجیره بلند است. به عنوان ماده سرطان زا مشخص می شود.
استرهای اسید چرب به طور کلی وجود دارند.

رابطه ی متیل استر سویا ونفت چیست؟

متیل استرسویا به دلیل تجزیه پذیری بالایی که دارد بسیار کم هزینه می باشد، می‌تواند جایگزین خوبی برای حلال های سنتی نفت وکلر باشد. متیل استرسویا به عنوان یک حلال حامل و ادجوانت معروف است.
متیل استر سویا ۱۰۰٪ متیل استرهای سدیم است که به عنوان حلال های طبیعی و چند منظوره عمل می کنند. آنها از مزایای قانونی و ایمنی نسبت به حلالها و سوخت های نفتی برخوردار هستند، با توجه به EPA های متعدد و مسائل زیست محیطی که امروزه کاربران حل کننده را مورد توجه قرار می دهند.
متیل استر سویا مشتمل استر از روغن سویا است و يک مخلوط متیل استر است که از اسیدهای چرب اشباع و غير اشباع C۱۶ تا C۱۸ تشکيل شده است. SME یک جایگزین کم هزینه و به آسانی قابل تجزیه است که می تواند جایگزین بسیاری از حلال های سنتی کلر و نفت شود.

متیل استر سویا ازمشتقات دانه سویا می باشد!؟

سویا گیاهی صنعتی و دارویی است که از دانه ی آن روغن خوراکی و از کنجاله ی آن غذای دام و طیور تهیه می شود. از خواص دارویی سویا می توان به اثرات ضد سرطانی آن اشاره کرد. در این تحقیق علاوه بر آنالیز عصاره ی متانولی دانه های سویا بوسیله ی دستگاه gc/ms، اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی آن نیز مورد بررسی قرار گرفت. اثرات بازدارندگی بسیار خوبی برعلیه باکتری های گرم مثبت استافیلوکوکوس ائورئوس، باسیلوس سوبتیلیس، رتای باکتر توکسیکوس و باکتری گرم منفی سودوموناس سیرینجای نشان داد. علاوه بر این در مهار قارچ پریکولاریا اریزا، عامل بیماری بلاست برنج نیز تاثیر خوبی داشت متیل استر سویا مشتمل استر از روغن سویا است.

 

متیل استرسویا کاربردهای بهداشتی و آرایشی

این ماده در ساخت ژل مو وحتی درصنایع موم وشمع سازی قابل استفاده است.
متیل استرسویا به دلیل اینکه حل کننده بسیار قوی و کارآمد است درصنایع چاپ، فرمول شیمیایی و چسب استفاده می شود.