کاربرد دی متیل آمینوپروپیل آمین (DMAPA)

تاریخ انتشار : 2021/09/01

دی متیل آمینوپروپیل آمین (DMAPA) یک مایع روشن و بدون رنگ با یک بوی معمول آمین است. کاملا محلول در آب، بنزن، هپتان و سایر حلال های آلی است. DMAPA دارای برنامه های کاربردی در زمینه پردازش چرم، کاغذ، لاستیک و محصولات مراقبت شخصی است. همچنین به عنوان یک واسطه در تولید نرم کننده های پارچه، پلیمرها، مواد شیمیایی زراعی، مواد فلوکولتیک، صابون های مایع و واسطه های رنگی استفاده می شود.

ویژگی ها

  • نقطه جوش:۱۳۵ درجه سانتی گراد
  • جرم مولی:۱۰۲/۱۸g/mol
  • درصد خلوص:۹۹٫۶%
  • بسته بندی:کیسه ۲۵ کیلویی
  • حالت:مایع
  • ظاهر:شفاف بی رنگ
  • این ماده در آب حلال میباشد.

کاربرد

این ماده در فرآوری چرم، کاغذ و لاستیک نیز کاربرد دارد.و هم چنین ماده واسطه تولید نرم کننده های پارچه هستند.

افزودن DMAPA به بنزین بدونسرب موجب بهبود فعالیت باکتریایی آن می­شود

واکنش دی متیل آمینوپروپیل آمین با پلی ایزوبوتینیل کلراید و دی بروموپروپیونیتریل منجر به تشکیل ماده پاک کننده کاربراتور می­شود، این ماده برای خنثی کردن رسوب موتور و در نتیجه کاهش انتشار گازهای هیدروکربنی از اگزوز نیز موثر است.

DMAPA برای ساخت بازدارنده های خوردگی (فسفات های آمین)  مورد نیاز برای بنزین های هواپیما در صنعت حمل و نقل هوایی کاربرد دارد. در صنایع آرایشی این ماده به عنوان یک آمین آلیفاتیک برای تنظیم pH  محصولات آرایشی کاربرد دارد. مواد شیمیایی کشاورزی، عوامل ضد الکتریسیته نرم کننده های پارچه و قارچ کش ها سایر موارد کاربرد این ترکیب شیمیایی هستند.

در تولید برخی سورفاکتانت ها مثل کوکامیدوپروپیل بتائین که در صابون ها ، شامپوها و لوازم آرایشی وجود دارد موثر است.DMAPA الکتریسیته را کاهش می­دهد و و همچنین احساس سوزش چشم را کاهش می­دهد.

دی متیل آمینو پروپیل آمین یا به تنهایی یا به عنوان واسطه در تولید موارد زیر استفاده می شود:

سورفکتانت ها
مواد شیمیایی تصفیه آب
رزین های تبادل یونی
کاتالیزورهای پلی اورتان
سخت کننده های رزین اپوکسی
بازدارنده های خوردگی
مواد افزودنی بنزین و موتور، مواد افزودنی روغن روان کننده
وسایل کمکی نساجی
محصولات شیمیایی
داروسازی
مواد کمکی کاغذ
مواد کمکی عکاسی

ایمنی

بعضی از مطالعات نشان می­دهد که این ماده آلرژی زا است.
ادعا می شود که DMAPA باعث ایجاد آلرژی در بعضی از مصرف کننده­ها می شود اما مطالعات کنترلی این­گونه نشان دادن که بیشتر باعث خارش می شود تا ایجاد آلرژی.
نتایج مطالعات بشری نشان دادند درDMAPAکه در آن نا خالصی­ های آمیدو آمین ( AA) و دی متیل آمینو پروپیل ­آمین (DMAPA) کنترل شده باشد در مقدار کم باعث ایجاد آلرژی نمی شود، مطالعات بیشتر نشان دادند، ایجاد آلرژی DMAPA به خاطر وجود آمیدو آمین (AA) است.

نگهداری

ظروف مایع غیر قابل نگهداری را ذخیره نکنید. مواد توصیه شده مناسب کانتینری شامل پلاستیک، فولاد ضد زنگ و کربن است. DMAPA نه مواد منفجره و نه خود به خود اشتعال در هوا است. با این حال، قابل اشتعال و خوردگی است.

ما به مشتری، از کاربران نهایی کوچک تا مشتریان بزرگ، با نیازهای تامین دی متیل آمینوپروپیل آمین خود کمک کرده ایم و می توانیم محصولات انبوه و با بسته بندی مناسب را برای پاسخگویی به این نیازها تامین نماییم. جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید دی متیل آمینو پروپیل آمین با ما تماس بگیرید.