کاربرد آمونیوم کلراید

تاریخ انتشار : 2022/01/10

آمونیوم کلراید نمک سفید رنگ ، به شکل بلور و بی بو است. این ترکیب غیر آلی در آب و الکل حلال بوده و به عنوان یک عامل اسیدی شناخته میشود  . فرمول شیمیایی این نمک به صورت Na4Cl است. آمونیوم کلراید یا نشادر در صنعت دباغی ، باطری ها ، داروسازی ، کود ، آبکاری ، برای حفظ PH کاربرد دارد.

این کانی عمدتا در سوزاندن زباله‌های زغال‌سنگ به علت چگالش گازهای ناشی از زغال‌سنگ بوجود می آید.  این ماده به عنوان عامل طعم دهنده در شیرین بیان استفاده می شود. آمونیوم کلرید محصول واکنش هیدروکلریک‌اسید و آمونیاک است.

مشخصات ماده آمونیوم کلراید (نشادر):

فرمول شیمیایی کلرید آمونیوم : NH4Cl.

درجه خلوص نشادر (کلرید آمونیوم) : 99.5 تا 99.9.
گریدهای کلرید آمونیوم : صنعتی و آزمایشگاهی.
نام های دیگر : نشادر | آمونیوم کلرید | کلرور آمونیوم.

تولید آمونیوم کلراید:

این ماده معدنی معمولاً در سوختن زباله های ناشی از تراکم گازهای مشتق شده از زغال سنگ ایجاد می شود. همچنین در اطراف برخی از انواع دریچه های آتشفشانی یافت می شود.

CO2 + 2NH3 + 2NaCl + H2O → 2NH4Cl + Na2CO3

این روش علاوه بر اینکه روش اصلی تولید کلرید آمونیوم است، برای به حداقل رساندن آزادسازی آمونیاک در برخی از عملیات صنعتی استفاده می شود. کلرید آمونیوم به صورت تجاری با ترکیب آمونیاک (NH3) با هیدروژن کلرید (گاز) یا هیدروکلریک اسید (محلول آب) تهیه می شود:

NH3 + HCl → NH4Cl

آمونیوم کلراید به طور طبیعی در مناطق آتشفشانی رخ می دهد و روی سنگ های آتشفشانی در نزدیکی دریچه های خروج دود (فومارول) ایجاد می شود. بلورها مستقیماً از حالت گازی رسوب می کنند و به دلیل اینکه به راحتی در آب حل می شوند، عمر کوتاهی دارند.

کاربرد ها و موارد مصرف

مصارف صنعتی آمونیوم کلراید

1- مورد استفاده در صنایع چسب و مهر موم سازی

2- استفاده به عنوان جاذب

3- مورد کاربرد در عوامل بازدارنده از خوردگی ها

4- کاربرد در عوامل مبادله یونی

5- عوامل اکسید کننده و کاهنده

مصارف غیر صنعتی آمونیوم کلراید

1- استفاده از آنها در باتری ها

2- استفاده در تامین مصالح در ساخت و ساز

3- مورد کاربرد در محصولات پاک کننده و مراقبتی مبلمان منازل

4- کاربرد در بسته بندی مواد غذایی،همچنین این ماده در گرید غذایی به صورت کریستال بی رنگ با طعم شور می باشد و رطوبت محیط را به آسانی جذب می کند در وهله اول به عنوان مخمر در پخت نان و شیرینی استفاده می شود،همچنین به عنوان مکمل خوراک برای دام ها نیز استفاده می شود.

6- مورد استفاده در سوخت و مشتقات سوختی

7-در محصولات تصفیه آب

8- کاربرد در فیلم و فوتوگرافیک و لوازم عکاسی

عوارض و خطرات آمونیوم کلراید یا نشادر

تماس ، استنشاق و بلع آمونیوم کلرید یا نشادر برای انسان عوارض متعددی در پی خواهد داشت. تماس این ماده با چشم و پوست باعث سوزش شدید شده و باید به سرعت محل را با آب فراوان شست. بلع تصادفی این ماده باعث سوزش مخاط شده و در این شرایط باید با مصرف آب و تحریک به استفراغ عوارض جانبی این ماده شیمیایی را کاهش داد.

خرید کلرید آمونیوم

در حال حاضر شرکت سورن شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد.