کاربرد رنگ ها در صنایع شوینده

تاریخ انتشار : 2021/09/07

رنگ در اصطلاح مواد شیمیایی و صنایع بهداشتی و شوینده با عنوان pigment یا colorant نمایش داده می شود. اگر نامی از پیگمنت های معدنی یا محلول های رنگی در صنایع شوینده شنیده ‌اید، در حقیقت به همین عوامل رنگ زا گفته می شود. از مواد رنگی در صنایع شوینده برای رنگ آمیزی و ایجاد یک رنگ آرامش بخش و ملایم استفاده می شود. جالب آن است که بدانید رنگ در مواد شوینده و لوازم آرایشی و بهداشتی برای بازاریابی و برندسازی بسیار موثر است.

رنگ شوینده چیست و چگونه تولید می شود؟

سورن شیمی رنگ شوینده مختلفی به صورت پودر و مایع داریم که در گریدهای محلول در آب و محلول در روغن موجود است. ما تامین کننده پیگمنت هستیم و همچنین رنگهای شوینده را ارائه می دهیم.

رنگهای بطور خاص برای استفاده در کاربردهای شوینده در صنعت خانگی، صنعتی و سازمانی انتخاب می شوند. این رنگ ها دارای خواص پایداری بالایی هستند که در بسیاری از فرمولاسیون های مخصوص صابون و مواد شوینده مورد نیاز هستند و همچنین حداقل ویژگی های رنگ آمیزی یا کاملاً غیرلکه دار را فراهم می کنند. نمایندگان رنگ های آلی و رنگدانه ها خوشحال می شوند که به فرمولاسیون برای شیمی کاربردی کمک کنند.

رنگ های معمولی مورد استفاده در این صنعت در زیر نشان داده شده است که بسیاری از آنها به صورت پودر و مایع در دسترس هستند. در صورت نیاز به کمک فنی برای تعیین یا تولید بهترین محصول برای نیازهای رنگ آمیزی خود، کارشناسان تأمین کننده مواد اولیه صابون شوینده صنعتی ما در اینجا حضور دارند لطفا با ما تماس بگیرید.

ویژگی های رنگ شوینده

رنگ مواد شوینده باید دارای یک سری خصوصیات داشته باشد تا بتوان در این صنعت از آنها استفاده کرد. در حقیقت، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی پیگمنت های معدنی یا پیگمنت های آلی مشخص کننده این است که در کدام یک از صنایع و برای تولید چه محصولی باید به کار روند. به طور متداول، چهار خصوصیت زیر را برای عوامل رنگ زا در مواد شوینده معرفی کرده‌اند. این ویژگی ها بیشتر برای شوینده های منسوجات، شوینده لباسشویی، مایع مخصوص شستشوی پارچه و غیره می باشد:

 • پایدار در برابر مواد قلیایی
 • پایدار در برابر سولفات و پرکربنات
 • مقاومت بسیار خوب در برابر نور
 • بدون ایجاد لکه روی پارچه هنگام شستشو

لازم به ذکر است برای تولید بهترین شوینده ها، محصولات تمیز کننده و پاک کننده از رنگ های استاندارد و پایدار استفاده می‌شود. در کارخانه تولید مواد شوینده، بار‌ها و بار‌ها این مواد و محصولات آزمایش می شوند و پس از آن که تست کنترل کیفیت برای آنها انجام شد، برای تولید انبوه وارد خط تولید می گردند.

رنگدانه‌ها (پیگمنت ها)

رنگدانه‌ها یا پیگمنت ها ، مواد جامد تزئینی هستند که در شکل و اندازه‌های مختلف در حلالهای مربوط به حالت معلق تهیه و بکار می‌روند و مشتمل بر مواد سیاه – سفید و رنگی بوده ، موارد استفاده زیادی در رویه زدن ، رنگرزی انبوه و دیسپرسیون در هوا دارند.

انواع رنگدانه‌ها

معمولاً رنگدانه‌ها را براساس انواع شیمیایی به پیگمنت معدنی یا پیگمنت آلی طبقه‌بندی می‌کنند، اما این پیگمنت های آلی یا پیگمنت های معدنی می‌توانند طبیعی یا سنتزی باشند.

رنگدانه‌های طبیعی و مصنوعی

پیگمنتهای معدنی طبیعی از پوسته زمین استخراج می‌شوند، خرد شده ، شسته شده ، از لحاظ اندازه درجه‌بندی می‌شوند. غالباً برای این رنگدانه‌های طبیعی ، معادل مصنوعی هم وجود دارد، یعنی رنگدانه از اجزاء دیگری در اثر یک فرآیند شیمیایی ساخته می‌شود. ظاهراً از نظر شیمیایی با نمونه طبیعی یکسان است، ولی اغلب خواص متفاوتی دارد و معمولاً به خاطر شکل بلوری مطلوبتر ، خلوص بیشتر و دانه‌بندی مطلوبتر ، مرغوبتر از نوع طبیعی می باشد.

پیگمنت های معدنی طبیعی که هنوز اهمیت دارند، از خانواده اکسید آهن می‌باشند که عبارتند از: گل اخرا ، گل ماشی (خاک سرخ) ، اخرای زرد ، اکسیدهای آهن قرمز زرد و سیاه.

رنگدانه‌های آلی

امروزه رنگدانه‌های آلی به مراتب بیشتر از پیگمنت های معدنی می‌باشند. بعضی از جدیدترین رنگدانه‌ها ساختمان آلی فلزی دارند. بیشتر رنگدانه‌های آلی ، مواد شیمیایی آلی هستند که روی یک هسته معدنی هیدروکسید آلومینیوم رسوب داده شده‌اند. از مهمترین رنگدانه‌های آلی می‌توان به گروه فتالوسیانین‌ها اشاره کرد که طیف رنگهای آبی و سبز را در بر می‌گیرند و فتالوسیانین مس ، رنگدانه آبی می‌باشد که به علت خواص مقاومتی خوب در برابر عوامل مختلف ، یک رنگدانه با ارزش به شمار می‌رود.

فتالوسیانین‌ها را از فتالیک و اوره سنتز می‌کنند. رنگدانه‌های آلی ، به صورتی که امروزه در صنعت استفاده می‌شوند، در طبیعت یافت نمی‌شوند و تقریباً همه آنها سنتزی می‌باشند.

عمده‌ترین پیگمنت های معدنی

 •  پیگمنت های سفید
 •  پیگمنت های قرمز سرنج
 •  شنگرف
 •  پیگمنت های زرد و نارنجی
 •  پیگمنت های آبی
 •  پیگمنت های لاجورد یا اولترامارین
 •  پیگمنت های سبز

خطرات و ایمنی در کاربا رنگ های شوینده

به عنوان یک تولیدکننده این محصولات، چالش شما این است که اطمینان حاصل کنید که محصولات با بالاترین کیفیت و عملکرد مطلوب نمایش داده می شوند. ایمنی محصول بسیار مهم است و در هر مرحله از زنجیره عرضه باید مواد شیمیایی بالقوه مضر را مورد ارزیابی قرار دهد.

خطر بروز سلامت و محیط زیست باید به حداقل رسانده شود تا محدودیت های شیمیایی در سراسر جهان را با توجه به انتخاب رنگ ها و مواد شیمیایی موجود در محصولات کاهش دهد. این شامل نگه داشتن محصولات آزاد از مواد خطرناک یا محدود مانند فلزات سنگین فرمالدئید، فتالات یا رنگهای آزو و محصولات شکستن آنها است.

راه حل های مدیریت شیمیایی را که شامل تمام زنجیره تامین شما از جمله ارزیابی خطر سمی در مواد تشکیل دهنده، راهنمایی در مورد برچسب زدن، غربالگری برای مواد محدود شده و مشاوره قانونی برای اطمینان از اینکه سازمان شما به اهداف انطباق رسیده است. این اطلاعات شما را قادر می سازد تا شناسایی و کاهش ریسک ذاتی در عملیات، زنجیره های عرضه و فرآیندهای کسب و کار خود را کاهش دهید.

خرید رنگ شوینده

شرکت سورن شیمی تامین کننده رنگ شوینده در مشهد می باشد. شما می توانید جهت خرید رنگ شوینده دلخواه خود با ما تماس بگیرید.