چند نمونه از اسیدهای خوراکی

تاریخ انتشار : 2022/08/01

اسید های خوراکی به این دلیل که  طعم ترش به غذا می دهند. اسیدهای خوراکی معمول شامل سرکه (استیک اسید)، سیتریک اسید، تارتاریک اسید، مالیک اسید، فوماریک اسید و لاکتیک اسید هستند. این مواد تنظیم کننده های اسیدیته هستند که جهت کنترل pH غذا برای ثبات یا اثر فعالیت آنزیم ها استفاده می شوند.

انواع اسید خوراکی :

همانطور که پیشتر گفته شد دو دسته بندی عمده برای این اسید ها وجود دارد که به شرح زیر است :

اسیدهای خوراکی مفید:

این مواد تنها اسیدهای خوراکی هستند که در اسیدهای افزودنی غذایی یافت می شود. وجود این ترکیبات در مواد غذایی منجر به ایجاد مزه ترش می شود. از جمله آن ها می توان به سیتریک اسید، مالئیک اسید و تارتاریک اسید اشاره کرد که در میوه هایی مانند زغال اخته، توت، بلوبری، آلو، گیلاس و سایر میوه های دانه دار وجود دارد.

اسیدهای خوراکی مضر:

این اسیدها شامل اگزالیک اسید، بنزوئیک اسید، فسفریک اسید، اوریک اسید و تانیک اسید است. این اسیدهای غذایی برای تندتر شدن طعم های غذایی به غذا اضافه می شوند. اسیدهای موجود در غذاها علاوه بر افزودن طعم ملایم به عنوان آنتی اکسیدان و نگهدارنده نیز عمل می کنند. این ترکیبات که به عنوان اسیدهای مضر شناخته می شوند در مواد غذایی مانند چای، کاکائو، فلفل، ریواس، اسفناج و… یافت می شوند.

انواع اسید های خوراکی

اسید سیتریک

اسید سیتریک یا جوهر لیمو ماده نگهدارنده طبیعی است که باعث ایجاد طعم ترشی در مواد غذایی و نوشیدنی ها (نوشابه ها) می شود. این اسید آلی ضعیف به طور طبیعی در برخی میوه ها و سبزیجات به ویژه مرکبات (لیمو، پرتقال، لیمو ترش، توت فرنگی، تمشک، آناناس، گیلاس، گوجه فرنگی، برخی از انواع فلفل، کنگر و انواع خاصی از کاهو) یافت می شود. این ماده طیف کاربرد گسترده ای در صنایع غذایی داشته و از آن در بستنی، پنیر موزارلا، آب لیمو و … استفاده می شود.

اسید فسفریک

بعد از اسید سیتریک ، دومین ماده اسیدی مورد استفاده در صنایع غذایی و آشامیدنی اسید فسفریک است زیرا در تولید نوشیدنی های کولا که در سراسر جهان به صورت گسترده فروخته می شود ، استفاده می شود. این اسید به دلیل طعم گزنده و خشن شناخته شده است که کاملاً عطر و طعم کولا را تکمیل می کند.

استیک اسید

در صنایع غذایی این اسید را با بوی بسیار تندی که دارد، می شناسند. اسید موجود در سرکه است و اغلب در صنعت ترشی سازی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از استیک اسید در طعم دهنده ها، مواد اولیه مربوط به قنادی و نوشابه ها استفاده می کنند.

لاکتیک اسید

Lactic acid یک تثبیت کننده، مکمل غذایی، کنترل کننده pH، بهبود دهنده طعم و طعم دهنده، افزودنی آرد و محصولات پخته شده با فرمول مولکولی COOHCHOHCH3 بوده که در تولید مواد کیک ، کمپوت های میوه، استیک های گوشت، کیک میوه ای، پودر شیر خشک، سوسیس، سبزیجات کنسرو شده، سوسیس های تقلبی، مربا، ژله ها، شربت ها، محصولات قنادی و شیرینی های خرد شده استفاده شده است.

سوکسینیک اسید

اسید سوکسینیک یکی از اسیدهاییست که از میکروارگانیسم‌های مختلفی تولید می‌گردد و به راحتی با آب ترکیب شده و قدرت خنثی کنندگی و بافری بسیار بالایی دارد. یکی از عوامل تنظیم و کنترل ph مواد غذایی، این اسید بوده و در تولید انواع شیرهای کم چرب مورد استفاده قرار گرفته و به گسترش پذیری خمیر کمک کرده و در تولید چربی‌های خوراکی با حرارت‌های خاص و تبدیل به پروتئین مورد استفاده نیز کاربرد فراوانی دارد.