پلی اتیلن گلیکول چیست؟

تاریخ انتشار : 2023/10/07

پلی اتیلن گلیکول چیست ؟ پلی اتیلن گلیکول (PEG) در بسیاری از کرم های پوست، لوسیون ها، صابون ها، محصولات مو و ژل های دوش یافت می شود. PEG ها ترکیباتی مبتنی بر نفت هستند که اغلب به عنوان غلیظ کننده، حلال، نرم کننده و حامل رطوبت استفاده می شوند. آنها سه کاربرد اصلی در لوازم آرایشی دارند: به عنوان یک نرم کننده برای کمک به نرم شدن و مرطوب کردن پوست، به عنوان یک امولسیفایر برای کمک به ترکیب روغن و مواد مبتنی بر آب با یکدیگر) و به عنوان یک حامل که می تواند به رساندن سایر مواد به عمق پوست کمک کند.

در لیست مواد تشکیل دهنده یک محصول معمولاً PEG نامیده می شود و به دنبال آن یک عدد به عنوان مثال. PEG-400 یا PEG 8000. این به این دلیل است که PEG در واقع یک زنجیره طولانی از مولکول های اتیلن گلیکول کوچکتر است که به هم چسبیده اند. عدد زیر PEG می تواند نشان دهنده سنگینی مولکول یا تعداد واحدهای اتیلن گلیکول زنجیره بزرگتر باشد.

این مواد همچنین در بسیاری از موارد خارج از لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله دارو، غذا و برخی از فرآیندهای تولید استفاده می شوند. اندازه های مختلف در کارهای مختلف بهتر است، در لوازم آرایشی ممکن است از PEG 400 تا 8000 استفاده کنید، اما می تواند تا 180000 PEG نیز برسد.

پلی اتیلن گلیکول چیست ؟ چگونه کار می کند؟

پلی اتیلن گلیکول چیست

در حالی که PEG ها چندان در بین مصرف کنندگان محبوب نیستند، آنها در بین تولیدکنندگان محبوب هستند زیرا پایه ای عالی برای محصولات آرایشی و بهداشتی هستند. آنها در آب محلول هستند و می توانند به حل شدن مواد کمتر محلول نیز کمک کنند. این بدان معناست که مواد فعالی که معمولاً باید در یک محصول مبتنی بر روغن وجود داشته باشند، می توانند به جای آن در یک محصول آبی یا مبتنی بر آب استفاده شوند. پتانسیل اتصال آب آنها به محصول بافتی غیر چرب و غیر چسبنده می دهد و همچنین به عنوان یک مرطوب کننده یا مرطوب کننده عمل می کند و به طور فعال روی آبی که چسبیده است نگه می دارد و از خشک شدن محصول روی پوست شما جلوگیری می کند.

در صابون‌ها، محصولات مو و ژل‌های دوش به‌عنوان نرم‌کننده عمل می‌کنند که شکنندگی محصولات را کاهش می‌دهند و حس ابریشمی‌تری به آن می‌دهند.

از آنجایی که مواردی مانند نقطه ذوب، ویسکوزیته و توانایی حفظ آب با اندازه PEG متفاوت است، می توان از ترکیبی از اندازه های مختلف در یک محصول استفاده کرد تا اثر مورد نظر را به دست آورد.

ایمنی

اثرات جانبی:

بعید است که PEG ها باعث تحریک یا حساس شدن پوست شوند، مگر اینکه پوست آسیب دیده باشد. به این ترتیب توصیه می شود از استفاده از محصولات حاوی این مواد روی پوست شکسته یا آسیب دیده خودداری کنید.

آلودگی PEG ها با مولکول های سرطان زا اکسید اتیلن و 1،4-دیوکسان ممکن است به عنوان یک محصول جانبی تولید PEG، بسته به تولید کننده رخ دهد. طبق تحقیقات Environment Canada، در حالی که این مولکول ها خطرناک هستند، معمولاً در غلظت بسیار پایینی یافت می شوند که باعث ایجاد اثرات نامطلوب شوند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که آنها می توانند مواد ناخواسته را در سراسر سد پوستی نیز حمل کنند، به خصوص اگر سد پوستی توسط یک بیماری پوستی مانند اگزما یا آسیب دیده باشد.

تداخلات با سایر داروها:

برخی از اندازه های PEG می توانند به عنوان یک تقویت کننده نفوذ عمل کنند، توانایی مولکول های خاص را برای عبور از سد پوستی افزایش داده و دوز دریافتی را افزایش می دهند.

اما به طور کلی PEG ها به عنوان مواد اولیه صنایع آرایشی بهداشتی برای استفاده بی خطر در نظر گرفته می شوند.

نام های دیگر پلی اتیلن گلیکول چیست ؟

PEG-4، PEG-6، PEG-7، PEG-8، PEG-9، PEG-10، PEG-12، PEG-14، PEG-16، PEG-18، PEG-20، PEG-32، PEG- 33، PEG-40، PEG-45، PEG-55، PEG-60، PEG-75، PEG-80، PEG-90، PEG-100، PEG-135، PEG-150، PEG-180، PEG-200، PEG-220، PEG-240، PEG-350، PEG-400، PEG-500، PEG-800، PEG-2M، PEG-5M، PEG-7M، PEG-9M، PEG-14M، PEG-20M، PEG- 23M، PEG-25M، PEG-45M، PEG-65M، PEG-90M، PEG-115M، PEG-160M، PEG-180M، پلی (اکسی اتیلن)، کربوواکس، GoLYTELY، GlycoLax، Fortrans، TriLyte، Colyte، Macrogolyte , MiraLAX, MoviPrep