لورامید و نقش آن در مواد شوینده

تاریخ انتشار : 2021/07/13

لورامید ماده ای شیمیایی است. رنگ آن کهربایی است و کاربردآن در صنعت به عنوان مایعی غلط می باشد.استفاده در مواد شوینده، بیشترین کاربرد این ماده می باشد. نام های دیگراین محصول عبارتند از کوکونات فتی اسید و دی اتانول آمید.

خواص فیزیکی و شیمیایی

خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده به شرح ذیل می باشد:

رنگ : زرد خیلی کم رنگ

پی اچ  : 9 تا 11

جرم مولکولی : 287.44 گرم بر مول

نقظه جوش 238.9 درجه سانتی گراد

چگالی :970.59 گرم بر لیتر

بو : منحصر به فرد

حلالیت : الکل، پروپیلن گلیکون، پلی اتیلن گیلکول

نقش لورامید درتولید موادشوینده

لورامید در ساخت انواع مواد شوینده کاربرد دارد. بخاطر خواص زیاد این ماده در این صنعت کاربردهای فراوانی دارد. کاربرد گستره این ماده را می توان در ساخت مواد زیر اشاره کرد :

 • در شامپوها به عنوان افزاینده ویسکوزیته و کف.
 • در قالب های مربوط به حمام کردن (شوینده های سنتزی)، شستشو دهنده های بدن، صابون های مایع و ژل های مورد استفاده در زیر دوش حمام.
 • در مواد کمکی در صنعت نساجی به عنوان عامل تمیزکاری و پشم شوئی.
 • در ضد زنگ ها، تثبیت کننده های لاتکس، ترکیبات آنتی استاتیک، فرمولاسیون های ضد آب، عوامل متوازن کننده رنگ.
 • به عنوان افزودنی واکس و رزین.
 • امولسیفایر در امولسیون های آب در روغن برای اهداف داروسازی و کشاورزی.

 

انواع لورامید

این ماده به 4 دسته تقسیم می شود:

 • 100 درصد
 • 70 درصد
 • 50 درصد
 • سویامید

روش تولید لورامید یا کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید چگونه است؟

لورامید معمولا از روغن نارگیل به دست می آید. این یک ماده فعال در سطح وسیع صنعت می باشد، که استفاده های فراوانی دارد. اگر درترکیب لورامید ازترکیب هیدروکسید سدیم به عنوان قلیا استفاده شود صابون به صورت جامد به دست می آید، اگردراین ترکیب ازهیدروکسید پتاسیم استفاده شود صابون نرم تولید می شود.

این ماده شیمیایی جزو خانواده مواد قلیایی بوده و برای تنظیم PH و تولید انواع مواد شوینده و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد .

کاربردهای دیگر

درابتدای این نوشتار گفتیم که کاربرداصلی این ماده در ساخت مواد شوینده می باشد ولی به غیر از این کاربرد، کاربردهای دیگری این ماده دارد. می توان از این ماده در مایعات فلزکاری و مواد پولیش به عنوان مهار کننده ضد خوردگی استفاده کرد.

عامل کنترل کننده ویسکوزیته سورفاکتانت می باشد. این یک مایع چسبناک است و به عنوان ماده کف کننده در محصولات حمام مانند شامپو و صابونهای دست و همچنین در مواد آرایشی به عنوان ماده امولسیون کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

روش تولید روغن نارگیل برای تهیه لورامید در صابون مایع

صابون با فرآیند saponification تولید می شود. اشکال صابون می تواند متفاوت باشد. صابون به انواع صابون جامد، صابون نرم، صابون مایع و پودری وجود دارد. اگر از هیدروکسید سدیم به عنوان قلیا استفاده شود، نتیجه آن صابون جامد می شود و اگر از هیدروکسید پتاسیم استفاده گردد، صابون نرم تولید می شود.

ویژگی ها

این ماده یک سورفکتانت نانیونیک است. از دی اتانول آمین و اسیدهای چرب کوکو مشتق شده است. کاربرد عمده این ماده به عنوان افزایش دهنده کف و ویسکوزیته است.

کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید در سیستم های پایه آنیونیک مثل شامپوها و محلول های شستشو و پاک کننده های بدن استفاده می شود. کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید ویسکوزیته بسیار مطلوب و کف پایداری تولید می کند.

حلالیت کاهش یافته و نقطه ذوب دی اتانول آمیدها به طور مطلوبی سرعت انحلال را در سیستم هایی مثل بوگیرهای کاسه توالت، قالب های صابون سنتزی و فرمولاسیون های قرص های مختلف کنترل می کند.

خطرات کار با لورامید

 1. خارش شدید
 2. سرطان زا
 3. ناسازگار با طبیعت

فروش لورامید

لورامید در بشکه های ۲۰۰ کیلوگرمی به فروش می‌رسد، برای اطلاع از قیمت لورامید تماس حاصل فرمایید.