سویامید چیست؟

تاریخ انتشار : 2021/08/28

سویامید با نام دیگری مثل DEA شناخته می شود. این ماده جزو آمیدهاست که آن را با نام سویا، هیدروکسی اتیل، روغن سویا، دی اتانول آمید و میعانات دی اتانول آمین نیز می شناسند.

سویامید چیست؟

سویامید DEA از نظر شکل ظاهری به صورت یک مایع منجسم و چسبناک است که رنگ آن زرد تیره می باشد. برای بهبود فوم، ویسکوزیته و خواص فرمولاسیون صنایع آرایشی و بهداشتی برای یک محصول با کیفیت نیز محسوب می شود. سویامید DEA عملکردی مشابه یا بهتر از آمید های سنتی را انجام می دهد. خاصیت سویامید ها نسبت به آمید های سنتی از نظرفوم، تثبیت کننده کف و واکنش در ویسکوزیته را بهبود می بخشد.

این آمید حاصل از سویا می باشد که خواص فوم و خواص پوستی مشابه صابون را نشان می دهد. برای ساخت ویسکوزیته خوب و خواص امولسیون ایده آل برای پاک کننده های دوش و صورت، صابون مایع و ژل حمام استفاده می شود.

مخلوط اتانول آمید اسید سدیم به طور معمول به عنوان تقویت کننده فوم و عامل افزایش دهنده ویسکوزیته مورد استفاده قرار می گیرد. و همچنین عنصر اصلی این ماده ضدعفونی کننده در بدن است. این ماده نیز حاوی 82% ماده فعال سویا دی اتانول آمید است.

روش تولید سویامید

سویامید، از مخلوط مونو دی اتانول آمید یا روغن سویا به وجود می آید.

مشخصات ظاهری سویامید

درصد آمین آزاد حداکثر ۰/۴%
Ph ۱% ۹-۱۰
درصد اسید چرب آزاد حداکثر ۰/۴%
درصد آمید کل ۵% +- ۸۰%
درصد آمین تام قابل تیتراسیون ۱% +- ۲۸%
درصد استرآزاد ۰/۵% +- ۲%
درصد رطوبت ۰/۱% +- ۰/۶%
درصد اسید چرب تام حداکثر ۵۹%

 

ویژگی های سویامید

از مهم ترین ویژگی های سویامید می توان به عنوان سورفکتانت یاد آور شد، که همین امر باعث استفاده گسترده از آن در تولید شوینده ها گردیده است. این ماده مانند تمامی سورفکتانت ها خاصیت امولسیون کنندگی را دارا می باشد و به عنوان تثبیت کننده امولسیون، تنظیم کننده میزان اسیدیته محصول نهایی و برای ثبات میزان کف کنندگی و پاک کنندگی محصولات شوینده استفاده می شود.

کاربرد سویامید DEA

• امولسیون کننده
• تثبیت کننده امولسیون
• افزایش فوم
• سورفکتانت
• کنترل ویسکوزیته

کاربرد زیادی در صنایع شوینده و صنایع آرایشی بهداشتی نیز دارد. به عنوان مواد اولیه شوینده ها و مواد اولیه آرایشی بهداشتی استفاده می شود. برخی از کاربرد های آن :

مواد اولیه مایع دستشویی
مواد اولیه مایع ظرفشویی
مواد اولیه شوینده های مایع
مواد اولیه شامپو