روغن نارگیل و خواص آن برای پوست

تاریخ انتشار : 2021/06/19

روغن نارگیل‌ پس چند دهه بازتاب ناخوشایند در مطبوعات، به عرصه بازگشته است. زیرا مزایای سلامتی بسیاری دارندو در سراسر جهان، علاوه بر داشتن ارزش غذایی و فواید زیبایی، به عنوان یک روغن ماساژ عالی و مرطوب کننده ی پوست نیز مطرح است. در ادامه ی این متن، خواص روغن نارگیل برای سلامت بدن توضیح میدهیم. اما قبل از آن به خود روغن میپردازیم.

روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل نوعی چربی اشباع شده است که از میوه درخت نارگیل استخراج می شود. از این روغن در تهیهٔ مواد آرایشی بهداشتی و همچنین در غذاها استفاده می‌شود.

درباره روغن نارگیل

سرشار از نوعی اسید چرب با زنجیره متوسط، اسید لوریک، می‌باشد.

روغن نارگیل‌های غیر هیدروژنه معمولاً بین دمای ۲۲ تا٢٤ درجه سانتی گراد ذوب می‌شوند. این روغن از طریق روشهای مختلف استخراج می شود، به همین دلیل انواع مختلف روغن نارگیل را از جمله تصفیه شده و تصفیه نشده برای خرید پیدا می کنید.

معمولا در یخچال نگهداری می شود اما میتوان آن را با خیال راحت در یک ظرف در دار در دمای اتاق یا محیط نگهداری کرد.

روغن نارگیل و سوزاندن چربی!

روغن نارگیل یک اسید چرب متوسط ​​زنجیره اشباع است ، به این معنی که طول زنجیره های اسیدهای چرب بین 6-12 کربن است. تقریباً تمام چربی های اشباع نشده و اشباع شده طبیعی دیگر که ما مصرف می کنیم ، اسیدهای چرب با زنجیره طولانی هستند.

ترکیب منحصر به فرد اسید چرب زنجیره متوسط ​​روغن نارگیل است که آن را به عنوان یک نیروگاه تغذیه ای متمایز می کند و بر خلاف چربی های دیگر دارای خواصی میباشد.

این روغن ها در مقایسه با بیشتر روغن های رژیمی دیگر تأثیرات متفاوتی در بدن دارند. اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می توانند بدن شما را به سوزاندن چربی تشویق کنند و انرژی سریع بدن و مغز شما را تأمین می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​می توانند “تقویت” پایداری از انرژی را فراهم کنند.

آنها مستقیما به کبد ارسال میشوند و مانند سایر چربی ها ذخیره نمیشوند چون به عنوان انرؤی میسوزند. همچنین نشان داده شده است که آنها متابولیسم را تحریک می کنند.

کاهش اشتها با مصرف روغن نارگیل

کاهش اشتها از طریق مصرف روغن نارگیل مربوط به نحوه متابولیسم چربی در بدن میباشد، زیرا کتون می تواند اشتهای فرد را کاهش دهد.
در یک مطالعه، 6 مرد سالم مقادیر مختلف MCT و LCT خوردند. کسانی که بیشترین میزان MCT را مصرف می کردند ،

روزانه کالری کمتری مصرف می کردند. مطالعه دیگری روی 14 مرد سالم گزارش داد که کسانی که بیشترین میزان MCT را در وعده صبحانه مصرف می کنند، در وعده ناهار کالری کمتری مصرف می کنند.
این مطالعات کم و دارای مقیاس زمانی بسیار کوتاهی بودند. اگر این تأثیر در طولانی مدت ادامه داشته باشد،

می تواند منجر به کاهش وزن بدن در طی چندین سال شود. اگرچه روغن نارگیل یکی از غنی ترین منابع طبیعی MCT است، اما هیچ مدرکی مبنی بر کاهش مصرف روغن نارگیل در کاهش اشتها بیش از روغنهای دیگر وجود ندارد.

تناسب اندام یکی از بزرگترین شرایط سلامتی است که امروز در جهان غرب تأثیرگذار است.

MCT های موجود در روغن نارگیل می تواند باعث افزایش کالری سوزانده شده بدن در مقایسه با اسیدهای چرب زنجیره بلندتر میشود. یک مطالعه نشان داد که خوردن 15-30 گرم MCT در روز باعث افزایش 5 درصدی انرژی 24 ساعته می شود.
با این حال، این مطالعات به طور خاص اثرات روغن نارگیل را بررسی نمی کردند.

آنها اثرات MCT بر سلامتی را بررسی کردند، به استثنای اسید لوریک، که فقط حدود 14٪ روغن نارگیل را تشکیل می دهد. در حال حاضر شواهد خوبی وجود ندارد که بگوید خوردن روغن نارگیل به خودی خود باعث افزایش کالری مصرفی شما می شود.
بخاطر داشته باشید که روغن نارگیل داری کالری زیادی است و در صورت خوردن مقدار زیاد آن به راحتی منجر به افزایش وزن می شود، به طور خلاصه MCT میزان کالری سوزانده شده را طی ۲۴ ساعت ۵٪ افزایش میدهد.

روغن نارگیل و سلامتی قلب

کلسترول HDL را در خون شما افزایش می دهند، که ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.
بیشتر روغنهای رژیمی به عنوان تری گلیسیریدهای با زنجیره بلند (LCTs) دسته بندی می شوند، در حالی که روغن نارگیل حاوی مقداری تری گلیسیرید با زنجیزه متوسط MCTs است که زنجیره های اسید چرب کوتاه تری هستند، وقتی MCT می خورید، مستقیم به کبد شما میروند.

بدن شما از آنها به عنوان یک منبع سریع انرژی استفاده می کند یا آنها را به کتون تبدیل می کند. کتون ها می توانند فواید قدرتمندی برای مغز شما داشته باشند و محققان در حال مطالعه کتون ها به عنوان درمانی برای صرع، بیماری آلزایمر و سایر شرایط هستند.

در روغن نارگیلMCT می تواند غلظت خون بدن کتون را افزایش دهد، که می تواند به کاهش حملات در کودکان مبتلا به صرع کمک کند. روغن نارگیل به عنوان یک غذای فوق العاده به طور گسترده در بازار عرضه می شود.

نارگیل در دنیای غرب

نارگیل در دنیای غرب غذایی غیرمعمول است که مصرف کنندگان اصلی آن افراد آگاه از دانستنی های سلامتی هستند. با این حال، در برخی از نقاط جهان، نارگیل – که مملو از روغن نارگیل است – یک ماده اصلی غذایی است که مردم مصرف میکند.
به عنوان مثال، مطالعه ای در سال 1981 نشان داد كه جمعیت توكلائو، یك جزیره در جنوب اقیانوس آرام،

بیش از 60٪ كالری خود را از نارگیل به دست می آورند. محققان نه تنها از نظر سلامت کلی خوب بلکه از میزان بسیار کمی بیماری قلبی نیز خبر دادند. مردم کیتاوان در پاپوآ گینه نو نیز نارگیل زیادی در کنار غده ها، میوه ها و ماهی مصرف می کنند و سکته مغزی یا بیماری قلبی کمی دارند.
به طور خلاصه جمعیت زیادی در سراسر جهان مقدار قابل توجهی نارگیل می خورند و مطالعات نشان می دهد که آنها از سلامت قلبی خوبی برخوردار هستند.

نارگیل کاربرد های زیادی دارد که هیچ ارتباطی با خوردن آن ندارد.

بسیاری از افراد برای بهبود سلامت و ظاهر پوست و موهای خود از آن برای اهداف آرایشی استفاده می کنند. مطالعات نشان می دهد که روغن نارگیل می تواند میزان رطوبت پوست خشک را بهبود بخشد و علائم اگزما را کاهش دهد.
روغن نارگیل همچنین می تواند از آسیب مو محافظت کند.

یک مطالعه نشان می دهد که ممکن است به عنوان ضد آفتاب ضعیف عمل کند و حدود 20٪ از اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید را مسدود کند.
کشیدن روغن که شامل چرخاندن روغن نارگیل در دهان شما مانند دهان شویه است، ممکن است برخی از باکتری های مضر دهان را از بین ببرد. این ممکن است سلامت دندان را بهبود بخشد و بوی بد دهان را کاهش دهد، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

خاصیت ضد باکتری

اسید لوریک حدود 50٪ اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد، وقتی بدن شما اسید لوریک را هضم می کند، ماده ای به نام مونلارین تشکیل میدهد.

اسید لوریک و مونولارین می توانند عوامل بیماری زای مضر مانند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرند. به عنوان مثال، مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که این مواد به از بین بردن باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس،

که باعث عفونت های استاف می شود. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استفاده از روغن نارگیل به عنوان دهان شویه به بهداشت دهان و دندان کمک میکند، اگرچه محققان شواهد کافی ندارند.
همچینین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان می دهد روغن نارگیل خطر ابتلا به سرماخوردگی یا سایر عفونت های داخلی را کاهش می دهد.

نرمی پوست

اگر دستتان را زیاد می‌شویید دو بار در روز به انگشتانتان روغن بزنید.

لایه برداری

روغن نارگیل پایه بسیار مناسبی برای اسکراب دست ساز بدن است. آن را با شکر قهوه‌ای مخلوط کنید و معجون حاصل را برای لطافت پوست استفاده کنید.

تسکین زکام

اگر آبریزش بینی یا آلرژی دارید کافیست برای درمان کمی روغن داخل سوراخ بینی بریزید.

مرطوب‌کننده لب

روغن نارگیل را قبل از خواب برای جذب روی لب‌ها بزنید بدین‌ترتیب در طول شب هم طعم و لذت خاصی را تجربه خواهید کرد.

پاک کردن آرایش

اگر برای پاک‌کردن باقیمانده مواد آرایشی مشکل دارید کمی روغن نارگیل استفاده کنید. فقط مواظب باشید مستقیماً وارد چشمتان نشود. تنها یک قاشق چایخوری از روغن می‌تواند به آسانی آرایش شما را پاک کند. کمی نارگیل مایع و گرم را روی پوست خود قرار دهید.

کمی با دست ماساژ دهید و سپس با آب گرم بشویید.

برای اینکه بتوانید ترکیب مخصوص خود را بسازید، کافیست یک قاشق چایخوری روغن را ذوب کنید و روی یک پارچه تمیز قرار دهید. سپس آن را با خود به همراه داشته باشید.

حفاظت در برابر سوزش حاصل از اصلاح با تیغ

آیا از کرم‌های اصلاح موجود در بازار خسته شده‌اید؟ نارگیل بهترین جایگزین است. کافیست کمی روغن را گرم کنید و سپس بر روی پوست بمالید. حالا به راحتی می‌توانید مو‌های خود را اصلاح نمایید. بهتر است اصلاح را بیرون دوش انجام دهید.

پیشگیری از چروک

از نارگیل اطراف چشمتان بزنید تا مانع چروک و پف زیر چشم شوید.

درمان آفتاب‌سوختگی

بعد از تماس با نور آفتاب برای تسکین پوست، از روغن استفاده کنید.

درمان آکنه

از این روغن بر روی جوش‌ها بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس با آب ولرم بشویید. اجازه دهید پوستتان در تماس با هوا خشک شود (از روش خشک‌کردن دیگری استفاده نکنید) محتویات ضد باکتری روغن برای مبارزه با آکنه موثر واقع می‌شود.

نرم کننده کوتیکول (پوستک)

با استفاده از این روغن می‌توانید با کوتیکول‌های (قسمت سفید رنگ در ابتدای رویش ناخن‌ها) شکننده و سفت خداحافظی کنید. کافیست با انگشت کمی روغن نارگیل بردارید و روی کوتیکول بمالید. نارگیل می‌تواند ناخن شما را تقویت کند و پوست حساس کوتیکول را آب رسانی نماید و باعث شود دستان شما جوان‌تر و زیباتر به نظر برسند.

کرم دور چشم

پوستی که در زیر چشم وجود دارد بسیار نازک و ظریف است و همین امر موجب می‌شود بیشتر از سایر قسمت‌های پوست صورت دچار پف شدگی، چین و چروک و حلقه‌های تیره گردد.

اگر شما نیز از این موارد متنفر هستید و نمی‌خواهید دورچشمتان ظاهر بدی داشته باشد، روغن نارگیل بمالید. کافیست کمی روغن را با انگشت بردارید و زیر چشم بمالید. تاثیر شگفت انگیز آن را خیلی زود خواهید دید.

درخشان کننده پوست

همانطور که گفتیم، نارگیل خاصیت درخشان کنندگی دارد؛ بنابراین می‌توانید به خوبی از این خاصیت بر روی پوست خود استفاده کنید. کمی روغن بردارید و روی گونه‌های خود بمالید. از تاثیر آن حتما شگفت زده خواهید شد.