خواص روغن نارگیل و نحوه استفاده از آن برای زیبایی پوست و مو

تاریخ انتشار : 2021/07/03

خواص روغن نارگیل و نحوه استفاده از آن برای مو

سالیان سال است که که مردم دنیا و در فرهنگ های مختلف از روغن نارگیل برای تقویت موی سر استفاده می شود. در قدیم الایام، ماساژ روغن نارگیل برروی مو به عنوان یک امرروتین مورد استفاده قرار می گرفته است. شواهد تجربی زیادی در مورد تاثیرگذاری زیاد روغن نارگیل روی سلامت مو وجوددارد، همچنین آزمایش های زیادی بر روی روغن نارگیل و خواص آن انجام شده است، نشان داده است که این روغن نقش بسزایی در ترمیم پروتئین های ازدست داده مو دارد. دراین مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر راجع به روغن نارگیل و خواص فوق العاده آن بدانید.

علت محبوبیت روغن نارگیل چیست؟

ترمیم موی آسیب دیده

برای اینکه خاصیت این روغن گیاهی را برای ترمیم مو درک کنید، بهتر است ابتدا شناختی نسبت به بخش‌های مختلف مو داشته باشید. سپس تأثیر این ماده را بر روی هر بخش بدانید. هر تار موی شما از سه لایه مختلف تشکیل شده ‌است.

  • کوتیکول: بیرونی ترین لایه مو، کوتیکول است. این لایه از فلس‌های مسطح تشکیل شده که به صورت همپوشانی و در جهت نوک مو بر روی هم قرار گرفته‌اند. کوتیکول درست مانند دیوار محکمی از لایه‌های درونی‌تر محافظت می‌کند. شما با صاف کردن، فر کردن، سشوار کشیدن و استفاده از هر ابزار حرارتی دیگری، به لایه کوتیکول آسیب می‌زنید. بنابراین، کوتیکول آسیب دیده، نمی‌تواند از دیگر لایه‌های مو محافظت کند.

نتیجه این است که دیگر لایه‌ها نیز آسیب می‌بینند و عملاً چیزی از آن باقی نمی‌ماند. پروتئین لایه میانی که از میان می‌رود، مو نازک، شکننده و مستعد انواع بیماری‌ها می‌شود. آب و مواد شوینده نیز درست همین تأثیر را بر سلامت مو می‌گذارند. استفاده از روغن قبل از شستشو، باعث می‌شود که آسیب‌های ناشی از جذب آب و مواد شوینده به حداقل برسد.

  • کرتکس: ضخیم‌ترین لایه‌ موها، کرتکس نام دارد. رنگدانه در این بخش از موها قرار گرفته‌ است. همچنین مقدار قابل توجهی پروتئین در این لایه مو وجود دارد. شستشوی زیاد حتی با آب به این لایه آسیب می‌زند. در واقع جذب آب باعث متورم شدن کرتکس می‌شود. پس از آن فلس‌های کوتیکول به سمت بیرون باز شده و نوکشان به هم چسبیده می‌شود. در این حالت موها به شدت در معرض آسیب قرار دارند.

استفاده از روغن‌تراپی مو با روغن نارگیل میزان جذب آب توسط کرتکس را کاهش داده و به این ترتیب از آسیب‌ها جلوگیری می‌کند. حتی روغن ‌تراپی موبا روغن نارگیل بعد از استحمام و شستشو، موها را به حالت پایدار اولیه برمی‌گرداند و احتمال آسیب موها را کاهش می‌دهد.

  • مدولا: قسمت نرم و مرکزی ساقه مو مدولا نام دارد. هر چه مقدار مدولا بیشتر باشد، موها ضخیم‌تر هستند.  طبیعتاً موهای نازک، مدولای کمی دارند. شستشو، یکی از عواملی است که بر روی ضخامت مدولا تأثیر می‌گذارد. اینجاست که وجود روغن بر روی موها و قبل از استعمال آب و شامپو، نمی‌گذارد ضخامت مدولا کاهش پیدا کند.

بلند شدن موها

یکی از خواص روغن نارگیل برای مو، کمک به رشد بهتر آن است. این ویژگی همان چیزی است که خیلی‌ها به دنبالش هستند. در واقع روغن نارگیل با اثرگذاری بر فولیکول مو و تقویت آن، شرایط بلند شدن مو را فراهم می‌کند. از طرفی این روغن یک آبرسان قوی برای مو محسوب می‌شود. موهای مرطوب و نرم، کمتر دچار شکنندگی و به اصطلاح قطع شدن هستند. همین موضوع به خودی خود نقش مهمی در ایجاد بافت سالم، یکدست و بلند برای مو دارد.

زیبایی موها

هیچ مویی به اندازه موی سالم زیبا نیست. روغن به دست آمده از میوه نارگیل، سلامت مو را حفظ می‌کند. علاوه بر آن استفاده مکرر از آن، زیبایی و درخشندگی جذابی به مو می‌دهد.

درمان ریزش مو

ریزش مو خیلی از مواقع ریشه در سبک نادرست زندگی دارد. استفاده بیش از حد از مواد شوینده و شستشوی هر روز موها با شامپوهای شیمیایی، دو علت مهم ریزش مو است. همچنین عواملی مانند برخورد اشعه‌های مضر آفتاب، دود و آلودگی‌های موجود در هوا، از دیگر عوامل ریزش مو است. روغن نارگیل، حاوی انواع مواد مغذی‌ است که می‌توانند اثر آلاینده‌ها را به حداقل برسانند.

درمان شوره سر

روغن نارگیل دارای اثر ضد میکروبی است. از طرفی بیماری شوره سر نشأت گرفته از وجود بیش از حد قارچ و مخمر بر پوست سر است. بنابراین تأثیر این روغن بر روی شوره سر نیاز به اثبات ندارد.

روش استفاده از روغن نارگیل برای مو

روغن نارگیل را می‌توان به طرق مختلف استفاده کرد. رایج‌ترین روش‌های استعمال این روغن عبارتند از:

لوسیون بعد از حمام

استفاده از روغن نارگیل بعد از استحمام و رفع خیسی مو، اثر نرم‌کنندگی قابل توجهی دارد. برای این کار باید بعد از اینکه خیسی مو را گرفتید، روغن نارگیل را بر روی ساقه مو ماساژ دهید. این اقدام موهای شما را لطیف و درخشان می‌کند.

ماسک مو

 روغن نارگیل را می‌توان به عنوان ماسک موی طبیعی استفاده کرد. برای این کار روغن، بر روی مو ماساژ داده شده و شب تا صبح بر روی مو می‌ماند.

ماساژ پوست سر

ماساژ روغن نارگیل بر روی پوست سر و رها کردن آن یک شب تا صبح، می‌تواند عارضه‌های پوست سر را درمان کرده و آن را ترمیم و تقویت کند.