خرید اسانس خوراکی مایع

تاریخ انتشار : 2021/09/25

اسانس خوراکی مایع، یکی از ضروری ترین طعم دهنده ها می باشد. برای مصرف انسان امن می باشد و کاربرد بسیار فراوانی دارد. تمام اسانس های خوراکی طبیعی می توانند عطر و طعم های شدید را به شکلات، شکلات، یخ زده، محصولات پخته، سوپ و ماریناد اضافه می کنند. اسانس های خوراکی مایع طبیعی برای هر دو ویژگی معطر و طعم دهنده خود استفاده می شوند.

بسیاری از اسانس های ضروری مانند نعناع، لیمو و پرتقال معمولا برای طعم دسر، آب نبات و شکلات استفاده می شوند. هرکدام از این اسانس ها کاربرد متفاوتی دارد. به عنوان مثال، اسانس های گیاهی بیشتری مانند آویشن بهتر است برای طعم غذاهای خوشمزه مانند تند و سس استفاده شود. روغن های گیاهی اسطوخدوس و ترنج به ویژه در ساخت شکلات محبوب شده اند. اسانس خوراکی بوی قوی داشته و با نام عطرمایه یا اسانس روغنی نیز شناخته می شود.

اسانس خوراکی عطر و رایحه ی انواع محصولات در صنایع مختلف به ویژگی صنایع غذایی بوده و عطر و طعم واقعی و متنوع از میوه ها (پرتقال، توت فرنگی، لیمو، بلوبری و…)، مغزها (گردو، پسته، بادام و…) و دانه ها (اسانس هل، قهوه، کاپوچینو و…) را به همراه دارند. اسانس پرتقال، دارچین، وانیل و… هستند.

انواع اسانس های خوراکی

  •  اسانس محلول در آب
  • اسانس محلول در روغن
  • اسانس محلول در الکل

اسانس خوراکی مایع ( محلول در آب )

کاربرد اسانس خوراکی مایع اکثرا برای طعم دار کردن و عطرآگین کردن محصولات غذایی است و امروزه یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین افزودنی های خوراکی، بهداشتی، دارویی، آرایشی و … هست و کمتر محصولی را می توان پیدا کرد که در ترکیبات آن اسانس خوراکی مایع به کار نرفته باشد. انواع آب میوه با طعم های مختلف از جمله آن هاست.

به طور کلی از انواع گیاهان، میوه ها و خشکبار اسانس تهیه می شود. از دیگر موارد مصرف اسانس خوراکی مایع می توان به استفاده ی آن ها در انواع نوشیدنی، بستنی، شکلات، روغن، انواع نان و پیراشکی، انواع ژله و پاستیل و دیگر محصولات طعم دار اشاره کرد. لذا با خرید اسانس خوراکی مایع از سورن شیمی می توانید از کاربردهای متنوع آن بهره مند شوید.

شیوه تهیه اسانس

اسانس ها بخش مهمی از مواد مفید و پرخاصیت گیاهان را شامل می شوند. اسانس در بخش های مختلف یک گیاه می تواند وجود داشته باشد. اسانس مواد فراری هست به این صورت که اگر به آن ها حرارت داده شود به حالت بخار در می آید. بسیاری از بوهای مطبوع و دلپذیری که از گیاهان متصاعد می شود محصول همین اسانس هاست. شاید تفاوت عمده اسانس ها با روغن های گیاهی این باشد که برخلاف آن ها از مواد گلیسیرینی و اسیدهای چربی تشکیل نشده اند. در ضمن اسانس قابلیت تقطیر دارند و همین ویژگی است که باعث می شود اسانس ها را از طریق روش عصاره گیری یا تقطیر بازیابی کرد.

کاربرد و موارد مصرف اسانس

  • تولید و ساخت انواع عطر در صنایع عطرسازی
  • مواد آرایشی و بهداشتی
  • طعم دهندگی در صنایع غذایی
  • تولید عودهای معطر و خوشبو
  • عطرمایه ها مورد استفاده در رایحه های درمانی
  • تولید مواد شوینده خانگی به عنوان رایحه

دوز مصرفی اسانس خوراکی مایع

دوز مصرفی اسانس ها در صنایع غذایی و محصولات آن متفاوت است. به عنوان مثال در محصولات لبنی مانند بستنی دوز مصرفی اسانس از ۰.۰۳ تا ۰.۰۵ می باشد، که با توجه به ویژگی های بازار پیش رو، می تواند از این مقدار بالاتر نیز برود. نکته مورد اهمیت دامنه مصرف متعادل در دوز مصرفی است، چرا که دوز مصرفی پایین باعث بالا رفتن درصد خطا و ایجاد مشکلات زیادی در خط تولید می شود و از این منظور مزیت تلقی نمی شود، از سوی دیگر دوز مصرفی بالا نیز قیمت تمام شده محصول را افزایش داده و در برخی از موارد باعث ایجاد مشکلاتی در بافت محصول می شود.