خرید بی کربنات سدیم یا جوش شیرین

تاریخ انتشار : 2021/12/19

بی کربنات سدیم طی یک فرایند شیمیایی خاص بین سدیم ، کربن دی اکسید ، آمونیاک و آب ساخته می شود . در این فرایند سدیم بی کربنات حاصل به صورت رسوب تولید می ‌شود که باید با استفاده از عملیات های خشک کردن و حرارت دادن آن را به سدیم بی کربنات قابل استفاده تبدیل کنیم  .

برای تهیه جوش شیرین می توان از فرایندی دیگر نیز استفاده کنیم . به این گونه که گاز آن را از محلول جوشان کربنات سدیم خالص و یا محلول هیدروکسید سدیم عبور دهیم . در این صورت ماده‌ای به شکل رسوب در کف ظرف ته نشین می شود که همان سدیم بی کربنات است .

ویژگی های بی کربنات سدیم

این ماده شیمیایی در صورت انحلال در سدیم و بی کربنات آزاد می شود.
این ترکیب شیمیایی در هوای خشک پایدار می باشد اما در حضور رطوبت به آرامی تجزیه می شود.
همانطور که میدانید بدن انسان قابلیت های بسیار خوبی دارد.
بعنوان مثال بینی ما می تواند به راحتی بوهای مختلف را توسط گیرند های خودش جذب کند.
و همین باعث می شود که ما بوهای مختلف را استشمام کنیم.
ترکیب های زیادی با تنوع مولکولی زیاد وجود دارد که هر کدام موجب تولید بوی خاص می شود.
هیدرو سولفیت سدیم یک پودر کریستالی سفید با طعم سولفوری است.

تولید شیمیایی:

ماده مذکور به صورت صنعتی از کربنات سدیم تولید می شود.

Na2CO3 + CO2 + H2O → 2 NaHCO3

با یک روش تجاری جوش شیرین نیز با شیوه مشابه تولید می شود به این صورت که خاکستر سودا  (استخراج شده به شکل سنگ ترونا)، در آب حل شده و با دی اکسید کربن تصفیه می شود. سدیم هیدروژن کربنات به صورت جامد از این محلول رسوب می کند.

در مورد فرآیند Solvay ، این ماده واسطه ای در واکنش کلرید سدیم ، آمونیاک و دی اکسید کربن است که البته خلوص محصول حاصل از این روش کم است.

 

NaCl + CO2 + NH3 + H2O → NaHCO3 + NH4Cl

بی کربنات سدیم

بی کربنات سدیم

موارد مصرف بی کربنات سدیم

  • بیشترین استفاده از سدیم بی کربنات در فرآوری انواع بکینگ پودر است.
  • استفاده از این ماده در ترکیب خمیر دندان به رفع تدریجی لکه‌های دندان و سفید شدن آنها کمک می‌کند.
  • سدیم بی کربنات در صنایع غذایی، تولید نوشابه‌های گازدار به عنوان منبع، صنایع پاک کننده‌های خانگی و در کپسول‌های خاموش کننده آتش بکار می‌رود.
  • بی کربنات سدیم در صنعت نساجی برای عمل آوردن نخهای پشمی و ابریشمی استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند به عنوان پاک کننده و ساینده ملایم در صورتی که ایجاد حساسیت نکند برای زیبایی پوست بکار رود.
  • همچنین بی کربنات سدیم به عنوان باز دارنده در مواد منفجره استفاده می‌شود.

نکات بهداشتی و مخاطرات جوش شیرین

می‌توان از سدیم بی کربنات برای بهداشت فردی و شست و شوی سطوح مختلف استفاده نمود ولی باید توجه داشت به دلیل وجود بی کربنات اثر سوء بجای نگذاشته و از برخورد آن به چشم جلوگیری شود. زیرا موجب آسیب جدی به بافت چشم می‌شود. این ماده ذاتاً اشتعال پذیر نیست اما در تماس با اسید از خود بخارات حاوی گاز غیر سمی دی اکسید کربن ساطع می‌کند.

خرید جوش شیرین

فروش سدیم بی کربنات یا فروش جوش شیرین به صورت پودر کریستالی شکل و سفید رنگ می باشد. شما می توانید جهت خرید بی کربنات سدیم (خرید جوش شیرین) با کارشناسان مجموعه سورن شیمی تماس حاصل فرمایید و بی کربنات سدیم اصل و با کیفیت را با تضمین اصالت کالا و همچنین بهترین قیمت بی کربنات سدیم تهیه نمایید.