تنظیم ph خاک

تاریخ انتشار : 2024/02/11

خاک هابسیار متنوع هستند و ویژگی های شیمیایی تشکیل دهنده این خاک ها نیز بسیار متنوع است. pH خاک یکی از ویژگی هایی است که می تواند به طور گسترده ای در سراسر ایالت هم به طور طبیعی و هم به دلیل نحوه مدیریت مزرعه یا باغ متفاوت باشد. همچنین یکی از مقرون به صرفه ترین و مدیریت آسان خواص خاک است که می تواند برای بهبود سلامت گیاه و تولید محصول اصلاح شود.

چرا pH خاک مهم است؟

pH خاک بر در دسترس بودن مواد مغذی برای جذب گیاه تأثیر می گذارد. بسته به pH خاک ممکن است برای جذب شلوار بیشتر در دسترس باشند یا کمتر در دسترس باشند. به عنوان مثال، ریز مغذی‌های آهن، منگنز و روی با کاهش pH بیشتر در دسترس می‌شوند اما مولیبدن کمتر در دسترس می‌شود. کمبود عناصر ریزمغذی مانند آهن یا روی اغلب به دلیل PH بالاتر از حد مطلوب خاک است و می توان با کاهش pH خاک به جای افزودن ریز مغذی های اضافی به خاک اصلاح کرد.

ph خاک

pH خاک چیست؟

pH خاک اندازه گیری غلظت اتم های هیدروژن در محلول است. این مقیاس دارای دامنه ای از 0 تا 14 است. کمتر از 7 اسیدی، 7 خنثی و بزرگتر از 7 قلیایی یا بازی در نظر گرفته می شود. با افزایش pH خاک، تعداد اتم های هیدروژن کاهش می یابد. با این حال، مقیاس خطی نیست. خاک با pH 5.5 10 برابر اسیدی تر از خاک با pH 6.5 و 100 برابر اسیدی تر از خاک با pH 7.5 است. مهم است که به یاد داشته باشید که مقیاس خطی نیست در هنگام اضافه کردن اصلاحات برای اصلاح pH خاک. هنگام اصلاح pH خاک، دوبرابر کردن مقدار گوگرد یا آهک، تغییر pH خاک را دو برابر نمی کند.

PHخاک

اکثر خاک ها دارای PH بین 5.5 تا 7.5 هستند، با این حال خاک ها می توانند کمتر از 4.5 یا بیشتر از 8.2 باشند. محدوده ایده آل برای اکثر گیاهانی که در خاک رشد می کنند 6.0 تا 7.0 است، اما برخی از گیاهان مانند زغال اخته و آزالیا خاک های اسیدی بیشتری را ترجیح می دهند و برخی دیگر مانند یاس بنفش، گل صد تومانی و مریم گلی خاک های قلیایی بیشتری را ترجیح می دهند. علاوه بر پیچیدگی این موضوع، pH خاک یک شرایط ثابت نیست. می تواند در طول زمان به دلیل شیوه های کوددهی، آبیاری یا هوازدگی طبیعی تغییر کند. به دلیل گستره وسیع pH خاک در سراسر و نیازهای مختلف گیاهان، باغبانان و کشاورزان اغلب باید pH خاک را برای رشد و تولید بهینه گیاه تنظیم کنند.

قبل از شروع، آزمایش خاک را انجام دهید

pH خاک در اکثر خاک ها با استفاده از گوگرد یا آهک به راحتی اصلاح می شود. با این حال، قبل از تلاش برای اصلاح خاک، یک نمونه خاک برای تعیین pH خاک موجود و pH بافر جمع آوری کنید. این خصوصیات خاک اجزای ضروری برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد اصلاح pH خاک هستند. راهنمای جمع آوری نمونه خاک و انجام آزمایش خاک در این مقاله آمده است: منابع آزمایش خاک برای باغبان های خانگی

قبل از کاشت PH را اصلاح کنید

تغییر pH خاک قبل از کاشت کاملا ضروری است. آهک و گوگرد که به ترتیب برای افزایش و کاهش pH خاک مورد استفاده قرار می گیرند، محلول در آب نیستند و باید به صورت مکانیکی با پنجه، بیل یا دیسک در عمق 6 تا 8 اینچ در خاک گنجانده شوند. هنگامی که گیاهان در زمین هستند، انجام اصلاحات بیشتر بدون ایجاد اختلال در سیستم ریشه تقریبا غیرممکن است و همچنین اصلاح خاک زیر عمق 6 تا 8 اینچ منطقی نیست. اجازه دهید زمان خاک تغییر کند. این یک فرآیند آنی نیست و ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. هنگام ایجاد تغییرات قابل توجه در pH خاک قبل از کاشت گیاهان چند ساله، بهتر است خاک را اصلاح کنید، 6 ماه صبر کنید و PH خاک را مجددا بررسی کنید.

کاهش PH خاک

عنصر گوگرد و سولفات آلومینیوم

گوگرد عنصری و سولفات آلومینیوم رایج‌ترین موادی هستند که برای کاهش pH خاک استفاده می‌شوند. گوگرد عنصری امن ترین گزینه برای کاهش pH خاک است. نسبتا ارزان است و از طریق تامین کنندگان کشاورزی محلی و مراکز باغ در دسترس است. متاسفانه واکنش کند است. گوگرد عنصری باید قبل از کاهش PH خاک، دو فرآیند بیولوژیکی و شیمیایی را طی کند. هنگامی که بیولوژی خاک فعال است، اغلب 3 تا 6 ماه دمای خاک گرم طول می کشد. سولفات آلومینیوم در خاک بسیار سریع واکنش نشان می دهد زیرا فقط باید تحت یک فرآیند شیمیایی قرار گیرد. تغییر pH در عرض چند روز یا چند هفته اتفاق می افتد. با این حال، سولفات آلومینیوم یک اصلاح ایده آل نیست زیرا برای کاهش pH خاک به مواد بیشتری نسبت به گوگرد عنصری نیاز دارد و آلومینیوم برای گیاهان سمی است.

سولفات آمونیوم

خاک هایی که به طور طبیعی دارای pH بالا یا بافر بالایی هستند، تمایل به بازگشت به حالت طبیعی خود دارند. سولفات آمونیوم گاهی اوقات توسط پرورش دهندگان تجاری در این خاک ها استفاده می شود زیرا تا حدودی محلول است و همچنین ممکن است به عنوان منبع نیتروژن سالانه استفاده شود. این به عنوان محافظی برای کمک به پایین نگه داشتن pH خاک در محدوده مورد نظر در نظر گرفته شده است. این روش موثری برای کاهش pH خاک پس از کاشت نیست و همچنین نباید برای کاهش pH قبل از کاشت استفاده شود. کودهای دیگری مانند دی آمونیوم فسفات، مونوآمونیم فسفات و اوره عوامل اسیدی هستند که ممکن است به مرور زمان pH را کاهش دهند یا به پایین نگه داشتن pH در خاک های با pH طبیعی کمک کنند. این کودها نباید برای کاهش PH خاک استفاده شوند، بلکه اغلب مسئول کاهش تدریجی pH خاک در مزارع کشاورزی تجاری هستند.

پیت ماس اسفاگنوم

پیت ماس اسفاگنوم اغلب به عنوان یک اصلاح کننده خاک برای کاهش pH خاک پیشنهاد می شود. با این حال، بیشتر پیت ماس موجود در مراکز باغ خنثی یا کمی اسیدی است. فقط پیت ماس اسفاگنوم کانادایی دارای pH پایین 3.0 تا 4.5 است و به طور موثر pH خاک را کاهش می دهد. پیت ماس اسفاگنوم کانادایی بهتر است علاوه بر کاربردهای گوگردی هنگام ساختن بسترهای مرتفع برای گیاهان اسید دوست یا زمانی که نیاز به تنظیم pH زیاد است استفاده شود.
محاسبه میزان اصلاح مورد نیاز

برای تعیین میزان گوگرد لازم برای کاهش pH خاک، سه اطلاعات مورد نیاز است:

pH فعلی (از آزمایش خاک)
pH هدف (آنچه می خواهید PH به آن تغییر کند)
نوع خاک (اغلب در آزمایش خاک ذکر می شود)