تری اتانول آمین الکل چیست؟

تاریخ انتشار : 2021/07/07

تری اتانول آمین الکل چیست؟

تری اتانول آمین الکل چیست؟

تری اتانول آمین الکل یا ترولامین با نام اختصاری TELA یا TEOA (متفاوت با TEA که تری اتیل آمین است)، که ۲-آمینواتانول یا مونو اتانول آمین نیز نامیده می‌شود. اتانول آمین‌ها دربردارنده‌ی یک گروه از آمینو الکل‌ها می‌باشند. این مولکول متشکل از آمین نوع اول و الکل نوع اول بوده و مایعی بی رنگ و ویسکوز با بویی شبیه به آمونیاک است. مایعی ویسکوز و آلی بوده که یک آمین نوع سوم و یک تری‌اُل حساب می‌آید. تری‌اُل به ترکیب شیمیایی گفته می‌شود که در ساختار خود سه گروه الکلی (هیدروکسیل) دارد. مانند آمین‌های دیگر، تری اتانول آمین نیز خاصیت بازی داشته و یک باز قوی محسوب می‌شود.

جدول مشخصات فنی تری اتانول آمین:

فرمول C6H15NO3
جرم مولکولی ۱۴۹٫۱۸۸ g/mol
ظاهر مایع زرد کم رنگ
چگالی ۱٫۱۲۶ g/cm3
نقطه ذوب ۲۰٫۵ C or 69 F
نقطه جوش ۳۳۵٫۴ C or 636 F
نقطه اشتعال ۱۷۹ C

تولید تری اتانول آمین:

از واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک آبی تری اتانول آمین الکل تولید می شود، همچنین اتانول آمین و دی اتانول آمین نیز به عنوان محصول جانبی تولید می شوند. شما می توانید نسبت محصولات را با تغییر استوکیومتری کنترل کرد.

روش تولید تری اتانول آمین:

برای تهیه محلولی از مونو،دی و تری اتانول آمین، آب و آمونیاک و اکسید اتیلن در راکتور در واکنش چگالش یا تغلیظ را تحت دمای 30 الی 40 درجه سانتی گراد و فشار 70.9 الی 304 کیلو پاسکال قراردهید.

پس از حذف آب، در دمای 90 الی 120 درجه سانتیگراد، ماده غلیظ شده و سپس برای تقطیر به سه برج تقطیر خلا می رود. با توجه به نقاط مختلف جوش، می توانید بیش از 99٪ خلوص محصول نهایی اتانول آمین، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین را به دست آورید.

تری اتانول آمین چیست و در مواد شوینده چه نقشی دارد؟

ممکن است شما هم در بررسی ترکیبات مواد شوینده و آرایشی خود به نام تری اتانول آمین برخورد کرده باشید اما شاید اطلاعی از ماهیت آن نداشته باشید و ندانید که تری اتانول آمین چیست ؟ این ماده در واقع یک ترکیب شیمیایی است که در ساخت مواد شیمیایی، سموم کشاورزی، شوینده‌ها، پلیمرها و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت مناسب، عوارض محدود، مزایای بالا و… از جمله دلایلی بوده که سبب شده تا این ماده در صنایع مختلف کاربرد زیادی داشته باشد و به همین جهت سالانه چندین هزار تن از آن تولید می‌شود. اگر شما هم تمایل دارید تا در رابطه با این ماده اطلاعات بیشتری کسب کنید، بهتر است تا انتهای این متن با ما همراه شوید چرا که قصد داریم آن را به دقت زیر ذره‌بین نقد و بررسی خود قرار دهیم.

ماهیت تری اتانول آمین چیست؟

یک موضوع مهم در رابطه با ماهیت این ماده وجود بنیان ازت در مرکز آن است و به همین جهت تا حدوی بوی آمونیاک می‌دهد. این فاکتور تا حدی مصرف‌کنندگان را نگران کرده است. به ویژه اینکه گفته‌هایی پیرامون مضر بودن و حتی سرطان‌زا بودن این ماده در وب‌سایت‌ها منتشر شده است. در رابطه با این موضوع باید عنوان کرد که تری اتانول آمین به کار رفته در محصولات شوینده و آرایشی تنها نقش‌هایی نظیر تثبیت‌کنندگی و تنظیم PH دارند و به دلیل واکنش‌های انجام شده هیچ گونه خطری برای پوست ندارند.

نقش تری اتانول آمین الکل در مواد شوینده

  • تنظیم PH: در فرمول تولید مایع ظرفشویی و سایر مواد شوینده و آرایشی، ترکیبات اسیدی و قلیایی مختلفی وجود دارد. ری اتانول آمین ماده‌ای است که مانع از این مشکل می‌شود و خاصیت اسیدی و بازی را خنثی کرده و به تنظیم PH کمک می‌کند.
  • ثبات امولیسیون‌ها: تری اتانول آمین ماده‌ای است که کمک می‌کند تا این مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند و ثبات لازم را در محصول نهایی داشته باشند.
  • ضخیم‌کنندگی: این خاصیت را می‌توان بیشتر در ساخت کرم‌های آرایشی و بهداشتی و بعضی از مواد شوینده مشاهده کرد.
  • تثبیت‌کنندگی‌: تری اتانول آمین الکل موجب می‌شود تا ترکیبات به کار رفته در یک محلول ساختار خود را حفظ کنند و در کنار سایر مواد و ترکیبات دیگر، ثبات کافی داشته باشند.

مزایا و معایب تری اتانول آمین الکل

مزایا معایب
ثبیت سازی ایجاد حساسیت
تنظیم ph ایجاد آکنه
ثبات امولوسیون ها
ضخیم سازی

 

فروش تری اتانول آمین

سورن شیمی تامین کننده اتانول آمین ها شامل مونو اتانول آمین، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین با مناسب ترین قیمت می باشد. جهت استعلام قیمت تری اتانول آمین شازند اراک در بشکه های ۲۳۰ کیلویی با کارشناسان فروش سورن شیمی تماس حاصل بفرمایید.