ترکیبات شیمیایی شیشه پاک کن

تاریخ انتشار : 2022/03/21

شیشه پاک کن در تمیز کردن و براق کردن آینه ها وشیشه ها کاربرد فراوانی دارند، همچنین برای ازبین بردن گردو غبار، لکه ها و چربی ها نیز کاربرد دارند. شیشه شور ها برای انواع سطوح شیشه ای که در ماشین ها، ساختمان هاو وسایل مختلف وجود دارند، استفاده میشود.

کاربرد شیشه شور

مهم ترین کاربرد شیشه پاک کن ها جهت پاک کردن بسیاری از سطوح همانند آئینه، پنجره، شیشه، سنگ مرمر، کاشی، استیل، وینیل، کروم، آلومینیوم و پلاستیک است.

استفاده از شیشه شو ها در شیشه های به کاررفته در ساختمان ها، وسایل، ماشین ها و … کاربرد دارند. ترکیبات به کاررفته در شیشه شور ها برای تمز کردن تلوزیون ها، مانیتور لپتاپ، چوب خام توصیه نمیشود زیرا باعث بخاطر ترکیبات شیمیایی شیشه پاک کن باعث آسیب می شوند.

مواد شیمیایی مورد نیازبرای تهیه شیشه پاک کن

سدیم لوریل اتر سولفات

تگزاپن پاک کننده و کف آور است و در اغلب مواد بهداشتی و شوینده مانند مایع ظرفشویی، مایع دستشویی، خمیردندان، خمیر ریش و شامپوها استفاده می شود. تگزاپن خمير نيمه شفاف سفيد يا زرد رنگی است كه داراي بوي ملایم بوده و با غلظت هاي 30 و 70 درصد در بازار موجود است. که به طور خلاصه بهش SLES هم گفته می شود.

آمونیاک

آمونیاک عموما با هدف تمیز کنندگی در فرمولاسیون شیشه پاک کن ها مورد استفاده قرار می گیرد. آمونیاک نوعی سورفکتانت است که ساختاری بر پایه نیتروژن دارد به همین دلیل به راحتی می تواند در آب حل شود ، این ماده از نظر شیمیایی اسیدی است و اضافه شدن آن به محلول تمیزکننده اسیدیته آن را کاهش می دهد و به این ترتیب اثر تمیز کنندگی خود را بر جای می گذارد.

کلر

کلر یک ماده شیمیایی بسیار پرمصرف در تولید انواع مواد شوینده است ، از کلر با هدف تمیز کردن و تصفیه کردن آب موجود در استخرها و سیستم های آب و فاضلاب استفاده های فراوانی می شود.

کلر موجود در پاک کننده های سطح و شیشه پاک کن ها می تواند ناخالصی های بسیار ریز و در مقیاس میکروسکوپیک را از بین ببرد ، میزان استفاده کلر در فرمولاسیون پاک کننده ها حد مشخصی دارد ، به طوری که استفاده کمتر از این میزان باعث می شود تا کلر تاثیر مورد نظر را بر جای نگذارد و استفاده آن در مقادیر بالا نیز تا حد کمی خاصیت خورندگی به محلول می دهد و بوی تندی برای آن ایجاد می کند.

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل به عنوان حلال در فرمولاسیون ساخت شیشه پاک کن شرکت می کند ، این ترکیب شیمیایی اثر تمیزکنندگی بسیار بالایی بر انواع آلودگی های آلی و معدنی می گذارد ، این ماده بوی نسبتا شدیدی دارد که با افزودنی های خوشبو از بین می رود ، این ماده شیمیایی یک ضدعفونی کننده عالی است و به درخشندگی شیشه ها کمک می کند.