بوراکس دکا چیست؟

تاریخ انتشار : 2021/12/25

بوراکس دکا، نمک سدیم اسید بوریک است که معمولا به عنوان سدیم تترابورات شناخته می شود، ولی انواع دیگری از بورات ها مانند دی سدیم تترابورات و سدیم بورات نیز براکس نامیده می شوند. براکس عمدتا به صورت پودری سفید با ذرات بلوری وجود دارد و مصارف اولیه این ماده قبلا محدود به شوینده ها بود اما در حال حاضر به عنوان دارو برای مشکلات بهداشتی مختلف، کاربرد گسترده ای دارد.

بوراکس دکاهیدرات

بوراکس دکاهیدرات با فرمول Na2B4O7 · 10H2O به فرمولاسیون برای تمیز کردن سطوح سخت مانند فلزات، شیشه و سرامیک اضافه می شود. همچنین به عنوان یک افزودنی در پاک کننده های دست، پولیش ها و واکس ها و ترکیبات تمیزکننده صنعتی/سازمانی استفاده می شود.

طبق یک مطالعه بوراکس دکاهیدرات سمی نیست و امتیاز LD 50 (متوسط ​​دوز کشنده) را در 2.66 گرم بر کیلوگرم را دارد. البته دوز کشنده لزوماً برای انسان یکسان نیست.

بسیاری از خواص بوراکس نمک اسید بوریک است و به سایر ترکیبات بور تبدیل می شود. از ترکیب آن به عنوان یک ترکیب بور نشأت می گیرد. بوراکس یک ماده معدنی و و در شکل طبیعی خود به عنوان یک کانی کریستالی ظاهر می شود. در صورت تست شعله رنگ زرد مایل به سبز دارد و در دمای ۶۸ درجه سلسیوس آب از دست می دهد و دهیدراته می شود.

بوراکس ها براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود به سه گروه:

  1. بوراکس بدون آب
  2. بوراکس پنتا هیدرات
  3. بوراکس تترا هیدرات

موارد مصرف و کاربرد بوراکس دکا

۱- بوراکس دکا در محصولات خانگی کاربرد دارد : بوراکس اکنون در محصولات مختلف لباس شویی و تمیز کننده خانگی شامل تقویت کننده ترکیبات لباس شویی و مایع دستشویی تقویت شده بوراکس به کار می رود. برخلاف اسمش بوراتیم سفید کننده لباس شویی دارای بوراکس یا دیگر ترکیبات بورون نمی باشد. بوراکس همچنین در برخی فرمول های سفید کننده دندان وجود دارد. همچنین یک جز فعال در مورچه کش ها و آفت کش ها می باشد.
۲- بافر : سدیم بورات در آزمایشگاه های شیمیایی و بیو شیمیایی برای ساختن بافرها به کار می روند. برای مثال : در ژل الکتروفورز DNA ، مانند بافر TBE یا بافر جدیدترSB یا BBS در روش های پوششی به کار می رود.
بافرهای بورات همچنین به عنوان محلول تعادل در واکنش های پیوندی متقاطع با پایه دی متیل پیملی مدیت به کار می روند. بوراکس به عنوان منبع بورات جهت بکارگیری خاصیت هم کمپلکس کنندگی کبالت یا عوامل دیگر برای تشکیل کمپلکس های یونی گوناگون به کار می رود. بورات برای رنگ سنجی متفاوت هموگلوبین غیر گلیکوسیلات از هموگلوبین گلیکوسیلاتی به کار می روند که در واقع شاخصی از قند خون بالای طولانی مدت در انواع مختلف بیماری دیابت است.
۳- عامل نرم کننده آب : بوراکس به تنهایی قرابت نزدیکی با کاتیون های سخت کننده آب ندارد. گرچه بدین منظور استفاده می شده است.
۴ – فلاکس : مخلوطی از بوراکس و آمونیوم کلرید به عنوان فلاکس در جوشکاری آهن و فولاد به کار میرود که نقطه ذوب اکسید آهنی که ناخواسته تولید شده است را پایین می آورد و اجازه می دهد تا به صورت مذاب خارج شود. بوراکس همچنین به صورت مخلوط با آب به عنوان گداز در لحیم کاری فلزات و جواهراتی مانند طلا و نقره به کار می رود. همچنین به لحیم ذوب شده اجازه میدهد تا به صورت هموار و صاف در درز جریان یابد. بوراکس همچنین یک فلاکس خوب برای حلبی پوشاندن تنگستن با روی است که به جهت نرم و لحیم پذیر کردن تنگستن استفاده می شود.
۵- استخراج معادن در اندازه کوچک : بوراکس به عنوان جایگزینی برای جیوه و به عنوان روش ترجیهی برای استخراج طلا در تسهیلات معدنی در معدن کاری در مقیاسهای کوچک است. این روش در فیلیپین استفاده می شود. پلیمر لاستیک مانند flubber  یا gluep می تواند توسط پیوند متقاطع پلی وینیل استات با بوراکس ساخته شود.  از دیگر مصارف بوراکس ساختن چسب های بر پایه پلی وینیل استات مانند چسب Elmer s glue است.
۶- افزودنی های خوراکی : بوراکس با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی کشورها استفاده می شود
استفاده بوراکس در صنایع غذایی به منظور ایجاد یک بافت لاستیک مانند به غذاست یا به عنوان نگهدارنده می باشد. در دستورهای غذایی شرقی به طور عمده برای خصوصیت قوام دادنی بوراکس از آن استفاده می شود.

خرید و فروش بوراکس دکا

بازار جهانی بوراکس دکا تا سال 2023 نرخ رشد 3% خواهد داشت و به 2.65 میلیون تن خواهد رسید. این ماده در سراسر جهان از جمله شیلی، کالیفرنیا، بولیوی، تبت، ترکیه و رومانی یافت می شود. بر اساس منطقه، بازار جهانی آن را می توان به آمریکای شمالی، آمریکای لاتین، اروپا، آسیای اقیانوسیه و خاورمیانه و آفریقا تقسیم کرد. به دلیل تقاضای زیاد در مصارف کشاورزی، آسیا و اقیانوسیه سهم اصلی بازار جهانی این ترکیب را به خود اختصاص داده است. همچنین یک ریز مغذی ضروری برای رشد و نمو گیاهان سالم است. چین به دلیل حضور پررنگ صنایع مصرف نهایی در منطقه، به یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آن تبدیل شده است. تخمین زده می شود هند به دلیل وجود صنایع شیمیایی قوی، کشور امیدوار کننده در دوره پیش بینی باشد. آمریکای شمالی منطقه ای است که به سرعت در حال گسترش بازار جهانی بوراکس است.

شما میتوانید دکا را از شرکت سورن شیمی تهیه نمایید.