بهترین روش های پاک کردن انواع لک با موادشیمیایی

تاریخ انتشار : 2022/04/06

اگر روی لباس مورد علاقتون لکه افتاده ناراحت نشوید چون هر لکه ای از روی هر نوع پارچه ای با یک روش پاک میشود که بهتر است. برای اطلاع از پاک کردن انواع لک با مواد شیمیایی با ما همراه باشید.

قبل از شروع

  • مهم ترین وجه پاک کردن لکه زود شستن آن است. هر چه زودتر بتوانید لکه را خیس کنید؛ احتمال اینکه بتوانید آن را نابود کنید، بیشتر است.
  • هنگام پاک کردن لکه همیشه یک قسمت از پارچه را با یک محلول پیش از انجام ، امتحان کنید تا مطمئن شوید که محصول به لباس آسیب نمی رساند.
  • پاک کننده آنزیم دار را حتما امتحان کنید. این پاک کننده ها به طور خاص برای تجزیه پروتئین ها و پاک کردن لکه ها ساخته شده اند.

پاک کردن انواع لک

قهوه

اگر لک قهوه بر روی لباس شما ریخت لازم است تا لباس خود را برعکس نمایید و آن را با آب سرد بشویید. این کار باعث می شود قهوه های نفوذ کرده در الیاف لباس به آسانی از آن خارج شوند. اگر با لکه ی خشک شده ی قهوه بر روی لباس خود مواجه شدید آن را با سدیم پرکربنات پاک نمایید. سدیم پرکربنات به منظور تمیز نمودن دستگاه های قهوه ساز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. پس شما می توانید به راحتی ¼ از سدیم را با ۲ پارت آب مخلوط نمایید و قطره های قهوه ی خشک شده بر روی لباس را پاک نمایید.

پاک کردن رنگ روغن از لباس

در صورت تازه بودن لکه، با آب و صابون آنرا بشویید. در غیر این صورت، با پنبه‌­ی آغشته به شیر پاک کنید و سپس آن را آبکشی نمایید. شیر حلال رنگ روغن است.

شکلات

به دلیل آن که شکلات حاوی مواد روغنی (کره کاکائو)  و مواد جامد مختلف موجود در کاکائو است ، شما برای پاک کردن لکه های حاوی آن نیاز به سورفکتانت و حلال های آلی دارید.

برای پاک نمودن لک شکلات بهتر است ابتدا آن را با صابون بشویید و سپس با پاک کننده های حاوی آنزیم، مانند پودر های لباسشویی آن را بشویید. توجه نمایید که حتما برای پاک نمودن این نوع لکه از آب سرد استفاده کنید.

پاک کردن لکه‌ی لوازم‌ آرایش

کرم پودر، سایه چشم و رژ لب را می‌توان به‌آسانی و به کمک مواد شوینده‌ی مایع لکه‌گیری کرد. مقدار کمی از مواد شوینده مایع را بر روی لکه ریخته، بسایید و بعد مثل همیشه با آب بشویید. زمان‌هایی پیش می‌آید که اغلب یقه‌ی لباس به مواد آرایشی مایع آغشته می‌شود. لکه‌های ناشی از مواد آرایشی را می‌توان به کمک کِرِم اصلاح و کیسه حمام از بین برد.

شاید مقداری عطر به طور تصادفی روی لباس ابریشمی شما ریخته شده باشد! کمی الکل اتانول روی یک بانداژ چند لایه (مخصوص بستن زخم) ریخته و بر روی سطح مورد نظر بکشید.

از بین بردن لکه جوهر

قبل از برطرف کردن لکه ی جوهر عملیات شستشو و خشک کردن را انجام ندهید، زیرا خشک کردن لکه را همیشگی میکند. لکه های جوهر بر مبنای آب را بوسیله ی آب و چند قطره مایع لباسشویی برطرف نمایید. به این صورت که ابتدا زیر لکه یک پارچه ی دیگر گذاشته، کمی آب روی لکه بریزید و با پارچه ی دیگری روی لکه را بپوشانید تا اندکی جذب پارچه شود. بعد چند قطره مایع لباسشویی روی آن ریخته و 5 دقیقه صبر کنید. سپس با داغترین آبی که به بافت پارچه آسیب نزند لباس رو شستشو دهید.

 

از بین بردن لکه روان نویس

برای از بین بردن لکه ی جوهر روان نویس هم ابتدا لکه را با آب سرد بشویید و بعد لباس را در آب گرم بخیسانید و روی لکه پودر لباسشویی بریزید. چند قطره محلول آمونیاک نیز روی لکه ریخته و به آرامی بوسیله ی یک مسواک نرم یا برس لکه را بسابید و  حدود نیم تا یک ساعت و یا حتی یک شبانه روز اجازه دهید لکه در این محلول خیس بخورد و بعد لباس را آبکشی کرده و مثل همیشه بشویید. اگر آثار لکه همچنان باقی ماند،  باز هم این کارها را تکرار نمایید.

راه حل دوم برای از بین بردن لکه جوهر این است که پارچه را یک شب تا صبح در شیر یا دوغ بخیسانید و بعد با روش همیشگی لباس را بشویید، یا اینکه به وسیله ی شیر گرم و الکل متیلیک لکه را برطرف کرده و بعد با آب ولرم شستشو دهید تا شیر و الکل کاملا پاک شوند. برای لکه های سمج تر میتوان لاک پاک کن بکار برد، اما ممکن است به رنگ لباس آسیب برساند. حتما قبل از آن تست رنگ را انجام دهید. اگر لکه تازه باشد و سریعا اقدام به پاکسازی کنید می توانید از نمک نیز کمک بگیرید. نمک را روی لکه بپاشید و با دستمال حوله ای خیس به آرامی روی آن ضربه بزنید. سپس نمک را کنار زده و تا پاکسازی لکه این کار را تکرار کنید.