بررسی پلی نفتالین سولفنات

تاریخ انتشار : 2022/01/24

پلی نفتالین سولفونات یکی از مشتقات اسید سولفونیک است که حاوی یک واحد عملکردی نفتالین است و از اهمیت تجاری زیادی برخوردار است. پلی نفتالین سولفونات به عنوان فوق روان کننده در بتن استفاده می شود.

پلی نفتالین سولفونات چیست؟

یکی از روان کننده هایی که امروزه در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، پلی نفتالین سولفونات است. اما قبل از پرداختن به کاربرد پلی نفتالین سولفونات در صنعت های مختلف ضروری است به معرفی این ماده و خواص آن بپردازیم. همانطور که می دانید امروزه استفاده از روان کننده های با کیفیت نقش بسیار مهم و کلیدی را در تولید بتن های خاص و با کیفیت و کارایی بالا در پروژه های عمرانی دارند.

پلی نفتالین سوفنات عامل موفقیت بسیاری از پروژه های عمرانی می باشد. از این رو از اهمیت تجاری بالایی برخوردار می باشد. کارد اصلی و مهم این ماده به عنوان روان کننده بتن است.Polynaphthalene Sulfonate یک مخلوط بدون کلرید است که بلافاصله در آب حل می‌شود. این ترکیب به طور گسترده‌ای در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد و تقاضای بازار در طول سال بیشتر است.

خواص فیزیکی و شیمیایی

پلی نفتالین سولفونات  (PNS) با فرمول مولکولی  C۲۱H۱۴Na۲O۶S۲  و جرم مولی ۴۷۲,۴۲۲ گرم بر مول جزو فوق روان‌کننده‌ها یا کاهش دهنده‌های آب بتن‌هاست که در فرم‌های متفاوت پودری و مایع تولید می‌شود: به صورت پودر قهوه‌ای انحلال‌پذیر یا محلول آبی به رنگ قهوه‌ای تیره.

کاربرد پلی نفتالین سولفونات

پلی نفتالین سولفونات  (PNS)در مخلوط بتن و ملات در شرایط محلول در آب به مقدار ۰,۳ تا ۰.۸ درصد خشک اضافه می‌شود. این ماده کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنایع ساختمانی و راه‌سازی و پروژه‌های عمرانی دارد. از جمله‌ی این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•  مواد خام در تولید مواد افزودنی برای صنعت ساخت و ساز.
• مواد اولیه برای تشکیل مواد افزودنی شیمیایی برای بتن و ملات است.
• تولید مواد افزودنی برای بتن آماده.
•  آماده سازی ملات خشک.
• قدرت مواد سخت را افزایش می دهد.
• در بتن مسلح و سازه های بتن سبک سنگین با مقاومت بالا فشرده سازی.
• در تولید سازه های بتن ریز تولید سازه های مسطح پوشیده شده، سازه های نازک اسلب و سازه ها با پیکربندی پیچیده

 

ایمنی و مشکلات کار

این ماده مانند همه مواد شیمیایی دیگر که وجود دارند، این مواد نباید خورده شوند یا تماس متقیم با پوست و چشم داشته باشند.

منطقی است که زمانی که میخواهید بامواد شیمیایی کار کنید از وسایل محفظتی مناسب مانند عینک و دستکش های محافظتی مناسب استفاده کنید.

درصورت تماس با چشم یا پوست باید بلافاصله باید محل را مقدار زیادی آب شستشو بدهید و درصورت خوردن آن ماده شیمیایی خود را وادار به استفراغ کرده و حتما به پزشک مراجعه کنید.

خرید پلی نفتالین سولفونات

سورن شیمی به عنوان بورس آنلاین خرید و فروش مواد شیمیایی، کمک شایانی به مصرف‌کنندگان مواد شیمیایی می کند تا بتوانند در فضایی کاملا شفاف، به تامین‌کنندگان انواع محصولات شیمیایی، از جمله پلی نفتالین سولفونات، از بین تمامی تولیدکنندگان، واردکنندگان و یا فروشندگان این ماده، دسترسی داشته و بهترین تامین‌کننده این محصول را با توجه به نیاز خود یافته و مستقیما و بدون واسطه با او ارتباط برقرار نمایند. و از این طریق، اقدام به خرید پلی نفتالین سولفونات کنند.