انواع مختلف نمک صنعتی و کاربردهای آن

تاریخ انتشار : 2022/08/15

نمک صنعتی در صنایع گوناگونی وجود دارد که آنها را بر اساس اندازه و ساختاری که برای هر صنعت مورد نیاز است دسته بندی می‌کنند. به عنوان نمونه در صنایعی همچون آجیل و چرم سازی نیاز به نمکی با ساختار بسیار ریز و پودری درست مانند آرد داریم که برای این منظور باید از نمک‌های پودری استفاده کرد.

نمک صنعتی چیست؟

نمکی است که درجه خلوص آن کمتر از نمک خوراکی میباشد.عمده تفاوت این نوع نمک با نمک خوراکی در درجه خلوص پایین تر ، تصفیه نشدن و یددار نبودن نوع صنعتی است. میزان خلوص نمک خوراکی 99 درصد است. به علت تصفیه و پالایش نمک خوراکی ،این نوع نمک موجب به وجود امدن سنگ کلیه و سایر مشکلات مشابه نمی شود.

کاربردهای نمک صنعتی فراوان است.نمک صنعتی و معدنی در در صنایعی همچون تصفیه آب و فاضلاب ، دباغی پوست،اسیدسازی ، تولید مواد بهداشتی و شوینده و بسیاری از صنایع دیگر استفاده میشود.

کشور ایران دارای منابع نمک فراوانی است و جزو بیست تولیده کننده نمک های معدنی در جهان میباشد. با این حال به علت قسمتی از نمک استخراج شده از معادن و دریاچه های نمک ، به شکل تصفیه نشده. گرانی فرآیند تصفیه نمک خام (به صورت نمک صنعتی خام) به عنوان نمک خوراکی وارد بازار مصرف غذایی می گردد.استان های سمنان ، قم و فارس از جمله بزرگترین تولیدکنندگان نمک صنعتی و معدنی در کشور هستند.

انواع نمک صنعتی

در انواع و گریدهای مختلف تولید و استفاده می‌شود. برخی از مهمترین انواع نمک صنعتی و معدنی عبارتند از: نمک شکری، نمک شیلاتی، نمک نخودی، نمک صدفی، نمک پودری، نمک جاده و نمک حفاری.

1 – نمک صدفی  120و 130: این نوع نمک ریزترین سایز نمک دانه بندی، قبل از نمک پودری و یا نمک نرم صنعتی است. بلورهای این نوع از نمک، درخشندگی و شفافیت زیادی دارد؛ از این رو به آن نمک صدفی می‌گویند. نمک صدفی از نظر اندازه و سایز دانه‌ها به نمک تصفیه بسیار شبیه است.
2 – نمک شکری 110 یا همان نمک حفاری: این نوع نمک که به علت شباهت زیاد سایز دانه‌های آن به دانه‌های شکر به نمک شکری مشهور است، از پر مصرف ترین دانه‌بندی‌های نمک صنعتی است. به علت اندازه دانه‌های این نوع، مش 110 نیز نامیده می‌شود. از جمله کاربردهای مهم این نمک استفاده در گل حفاری، فرایند نمک سود کردن گوشت‌ها خصوصاً گوشت خوک در کشور گرجستان و استفاده در پنیر لیقوان و غیره است.
3 – مش 100 : دانه ها و بلورهای این نوع نمک اندکی درشت تر از دانه های شکر (تقریباً دوبرابر) میباشند.
4 – مش 90 :  سایز دانه بندی های این نوع ، شامل دانه های کمی ریز تر از دانه نخود است. به علت اندازه تقریبا یکسان و منظم دانه ها،این نوع را مش 90 نامیده اند.
5 – نمک شیلاتی: سنگ نمک بعد از اینکه وارد دستگاه خردکن می‌شود، قطعه های بزرگ سنگ نمک شکسته شده و نمک خرد شده با اندازه 5 تا 10 میلی متر تولید می‌شود. دانه‌های نمک شیلاتی اندازه‌ای بزرگ تر از یک دانه نخود و کوچکتر از یک گردو که تقریباً بزرگترین سایز دانه‌بندی محسوب می‌شود دارد. دلیل نامگذاری نمک شیلاتی استفاده عمده این دانه بندی در صنعت شیلات و همچنین گندزدایی می‌باشد. البته این تنها یکی از موارد استفاده نمک شیلاتی است. مصارف دیگر این نوع نمک در سختی گیری آب، احیای رزین‌های غیر فعال شده، صاف کاری‌های بسیار دقیق قطعات ریز، صنعت چرم سازی و دباغی، پنیرسازی و بسیاری از صنایع دیگر می‌باشد.
6 – نمک پودر صنعتی (نمک صنعتی نرم): در نهایت آخرین دسته نمک‌های صنعتی تصفیه نشده از نظر سایز دانه‌ها، نمک پودری است. به دلیل مصارف و کاربردهای صنعتی زیاد، به این نوع، نمک نرم صنعتی نیز می‌گویند. کاربرد اصلی این نوع نمک در تولید اسید و دان و نهاده‌های مرغ و طیور است.