انواع اسانس و مصارف آن

تاریخ انتشار : 2021/09/03

انواع اسانس ها ترکیبات معطری هستند که در گیاه های مختلف یافت می شوند. اسانس مخلوطی از مواد مختلف با ترکیبات شیمیایی مختلف بوده که بو و عطر قوی دارند و با نام عطرمایه نیز شناخته می شوند.

انواع اسانس چیست؟

اسانس یک کلمه فرانسوی است که در زبان فارسی هم رایج شده. اگر بخواهیم خیلی فارسی زبان باشیم به آن عطرمایه باید بگوییم. این ماده معمولا از ترکیب الکل و روغن ایجاد می‌شود که در عطرسازی بصورت رایج مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما باید این را بدانید که اسانس با عصاره زمین تا آسمان متفاوت بوده و با هم یکی نیستند.

در واقع ماده طبیعی است که از یک گیاه یا مواد طبیعی با کمک فرآیند تقطیر یا نظیر آن، بدست می‌آید. در واقع ماهیتی اصلی داشته و می‌توان گفت کاملا اصل است. این بدین معنا نیست که با مواد روغنی و الکل ترکیب نشده، اما این ترکیب هم چیزی از ماهیت آن تغییر نداده. موادی است که برای خوشبو کردن ماده معطر به آن اضافه می‌شود. حال در این میان، اسانس معطر و اسانس رنگی داریم که هر کدام برنامه مشخصی داشته و نقش معلومی را در صنعت عطرسازی ایفا می‌کنند.

چگونگی پیدایش

در قرن شانزدهم یعنی در دوره رنسانس یک پزشک و کیمیاگر سوئیسی به نام پاراسلسوس Paracelsus روی این مواد تحقیق می کرد و به دنبال نامی مناسب بود. از آنجائی که در زبان انگلیسی اسانس پنجم را quintessence و در لاتین quintessential می گویند و او با توجه به تصور پیشینیان که این مواد را اسانس یا عنصر پنجم تصور می کردند و به خاطر ماهیت ظاهرا روغنی، آن ها را به اسانس ها نسبت داد و روغن های اسانسی یا Essential Oils نامید.

تاریخچه

اگر بخواهیم بیشتر درباره تاریخچه ی اسانس بگوییم، انواع اسانس از لحاظ لغوی به معنای جوهر، ماهیت و عنصر وجودی است. در یونان باستان فلاسفه بزرگ آن دوران معتقد بودند که جهان هستی از چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش به وجود آمده و هر کدام از این ها یک Essence بودند که در فارسی از آن ها به عنوان عناصر چهارگانه (اربعه) یاد شده است. فیثاغورس و ارسطو علاوه بر این عناصر چهارگانه معتقد به عنصر پنجمی هم بودند که نام آن را اتر Ether به معنای آسمان گذاشتند.

انواع اسانس

بیش از ۹۰ نوع از انواع اسانس روغنی وجود دارد که هر کدام بوی منحصر به فرد و فواید بالقوه سلامتی خود را دارند. از Essence های روغنی اغلب در رایحه درمانی استفاده می شود و در واقع نوعی داروی جایگزین است که از عصاره های گیاهان برای حفظ سلامتی استفاده می کنند. اما به طور کلی اسانس هایی که در پتروشیمی دانشمند به فروش می رسند، شامل اسانس های خوراکی، صنعتی،میوه ها،آرایشی و بهداشتی،گل ها و سایرمی باشد.

کدام روغن ها، روغن های اسانسی هستند؟

روغن های اسانسی، روغن های بسیار غلیظی هستند که از گیاهان معطری مانند اسطوخودوس و رزماری استخراج می شوند. حدود ۷۰۰ نوع گیاه مختلف حاوی روغن های مفید هستند و روش های مختلفی برای استخراج آن ها استفاده می شود که رایج ترین آن ها تقطیر است.

روغن های اسانسی چگونه کار می کنند؟

قرار نیست روغن های اسانسی بلعیده شوند. مواد شیمیایی موجود در روغن ها از چندین طریق با بدن شما ارتباط برقرار می کنند. وقتی روی پوست شما قرار می گیرد، برخی مواد شیمیایی گیاهی جذب بدن می شود. تصور می شود که برخی از روش های کاربردی می توانند جذب را بهبود بخشند، مانند استفاده با گرما یا مناطق مختلف بدن.

استنشاق رایحه های روغن هامی تواند مناطقی از سیستم لیمبیک شما را تحریک کند، که بخشی از مغز شماست. این مناطق در احساسات، رفتارها، حس بویایی و حافظه طولانی مدت نقش دارد.

اسانس

انواع اسانس ومصارف آن ها

مزایای اسطوخودوس:

این روغن فوق العاده محبوب مزایای زیادی دارد. برای رفع استرس استفاده می شود. همچنین در درمان بیماری های موضعی و ماساژ کاربرد دارد.

مزایای بابونه رومی:

این روغن با ترکیبی از رایحه ای سبک از گیاهان دارویی که هنگام پخش شدن و استنشاق از طریق بخار، باعث آرامش اعصاب می شود.

مزایای نعناع فلفلی:

برای تقویت انرژی و کمک به هضم غذا استفاده می شود. در صنایع غذایی از این اسانس برای ساخت انواع شکلات و آدامس نیز استفاده می شود.

مزایای چوب صندل:

برای آرامش اعصاب و کمک به تمرکز استفاده می شود. در ساخت شمع و عود نیز کاربرد دارد.

مزایای ترنج:

برای کاهش استرس و بهبود شرایط پوستی مانند اگزما استفاده می شود. در ساخت داروهای درمانی نیز کاربرد دارد.

مزایای گل سرخ:

برای بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب استفاده می شود. در ساخت داروهای گیاهی آرام بخش نیز به کار می رود.

مزایای بابونه:

برای بهبود خلق و خو و آرامش استفاده می شود.

مزایای یلانگ-یلانگ:

برای درمان سردرد، حالت تهوع و بیماری های پوستی استفاده می شود. در داروسازی نیز کاربرد دارد.

مزایای تی تری:

برای مقابله با عفونت ها و تقویت ایمنی استفاده می شود. در ساخت دارو و در علم پزشکی برای درمان استفاده می شود.

مزایای یاس:

برای کمک به افسردگی، زایمان و میل جنسی استفاده می شود.

مزایای لیمو:

برای کمک به هضم غذا، خلق و خو، سردرد و موارد دیگر استفاده می شود. اسانس لیمو از دسته روغن های اسانسی و ضروری است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. اسانس لیمو به صورت پودری و مایع در دو گرید خوراکی و صنعتی تولید می شود.