امولسیفایر و انواع کاربردهای آن

تاریخ انتشار : 2022/08/03

امولسیون ها سیستم هایی هستند که از پراکندگی حداقل یک مایع غیر قابل اختلاط در مایع دیگر تشکیل می شوند و بر خلافمیکروامولسیون ها از نظر ترمودینامیکی ناپایدار می باشند . امولسیون ها توسط گروه امولسیونی تشکیل و پایدار می شوند.گروه هایامولسیونی یک نقش طبیعی در تجزیه روغن بازی می کنند. امولسیون ها یک فاز درونی یا internal یا dispersal و یک فازخارجی یا continous دارند و معمولا در دو دسته طبقه بندی می شوند؛

امولسیفایر چیست؟

این ترکیبات در دسته مواد شیمیایی فعال کننده سطح (سورفکتانت) قرار دارند و بطور ویژه ای یک سورفکتانت محلول در آب و محلول در چربی است. امولسیفایرها، میزان کشش سطحی و افزایش اندازه قطرات را کاهش می دهند و به دو دسته یونی و غیر یونی تقسیم بندی می شوند. این ترکبیات دارای دو سر آبدوست و آب گریز هستند و به همین علت می توانند در هر دو آب و چربی حل شوند.

منابع امولسیفایر:

در حال حاضر طیف گسترده ای از آنها که از منابع طبیعی و مصنوعی بدست می آید، وجود دارد. این مواد کاربرد های فراوانی در مواد غذایی، محصولات مراقبت شخصی، پاک سازی محیط زیست و روان کننده های صنعتی دارند.

طبیعی:

از انواع طبیعی آن معمولا برای محصولات خوراکی یا پوستی استفاده می کنند. اما این مواد نیز قبل از استفاده در هر محصولی، فرایندهای شیمیایی متنوعی را طی می کنند. از رایج ترین امولسیفایرهای طبیعی می توان به زرده تخم مرغ، خردل، لسیتین سویا، تری سدیم فسفات، مونو و دی گلیسیرید، توئین 80 (پلی سوربات) و  سدیم استئاروئیل لاکتیلات اشاره کرد.

مصنوعی:

از نوع مصنوعی آن بیشتر برای اختلاط در رنگ ها و مایعات اطفاء حریق بهره می برند و در محصولات آرایشی، دارویی و غذایی استفاده نمی کنند.

تاریخچه امولسیفایر:

این ماده در برای اولین بار در سال 1900 میلادی به وجود آمد .وطی بیست سال وارد عرصه پروژه های بزرگ شد .و برای کشور ایران این محصول در سال 1355 وارد و راه اندازی شد و شروع به تولید کردن و در ایران به طور رسمی وارد شد و در سال 1382 به طور کاملا جدی وارد بازار داخلی شد و توجه سرمایه داران را به خود جلب کرد این نوع آسفالت به جزء مزایای زیست محیطی از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه است از این نوع غیر و اسفالت در کشور های توسعه به دلیل کیفیت و مقاومت زیاد بیشتر در ازاد راه ها ،بزرگ راه ها ،راه های بین راهی ،استفاده می کنند .

برخی از امولسیفایر های معروف عبارتند از : GMS ، اسپن ، توئین ، داتم ، کاراگینان ، آگارآگار ، سی ام سی،گلیسیرین

امولسیفایر خوراکی چیست:

استفاده از این نوع مواد با به کارگیری این مواد در مونو گلیسیرید و لسیتین در مارگارین آغاز شد. امروزه از آن ها در زمینه های مختلف ، مانند ساخت نان ، بستنی و کیک استفاده می شود. این مواد با سایر افرودنی ها از قبیل شیرین کننده ها (سوربیتول ، ساخارین و…) ، حجم دهنده ها، تثبیت کننده ها و… سازگارند.

در پخت و پز: استفاده از آن ها سبب عدم پخش شدن ناهمگن روغن و آب می شود.

بستنی: در بستنی ها سبب تثبیت فوم و بهبود بافت محصولات و شکل دهی محصولات می شود.

نان:با پروتئین ها واکنش نشان می دهد و یک خمیر ایده آل برای تهیه ی نان ایجاد می کند و با واکنش با نشاسته سبب نرم تر شدن نان ها می شود.

امولسیون O / W یا قطرات روغن در آب ، در بستنی و یا شیر وجود دارد و  W / O یا قطرات آب در روغن ، در کره و مارگارین یافت می شود.