اسید سولفونیک چیست ؟

تاریخ انتشار : 2021/12/03

اسید سولفونیک مایع قهوه ای رنگ میباشد که در بازار بنام های آمینو بنزن سولفونیک اسید ، آنیلین پی سولفونیک اسید ، شناخته میشود ‌.

اسید سولفونیک چیست؟

این ماده شباهت زیادی با اسید سولفوریک دارد. تنها تفاوت آن جایگزینی یک گروه هیدروکسیل با یک گروه آلی است. نمک ها یا استرهای آن به نام سولفونات می باشند. فرمول شیمیایی این ترکیبات RS(=O)2-OH است. گروهی از ترکیبات گوگرد ارگانیک است که در آن:

R = گروه آریل یا آلکیل آلی
S (= O) 2-OH = گروه هیدروکسید سولفونیل می باشد.

این ماده یک اسید بسیار قوی است و ممکن است اثرات خورندگی شدیدی ایجاد کند. بنابراین ، برای جلوگیری از خوردگی و سایر صدمات ،هنگام کار با این ماده نکات ایمنی را رعایت نمایید.

خواص فیزیکی و شیمیایی

نام انگلیسی :
Sulfonic acid
چگالی :
2.3±0.1 g/cm3
دانسیته :
2.3±0.1

g/cm3

ویژگی های اسید سولفونیک

سولفونیک اسیدها، اسیدهای بسیار قوی ای هستند. آنها معمولاً در حدود یک میلیون برابر قویتر از اسید کربوکسیلیک ها هستند. به عنوان مثال ، اسید p-تولوئن سولفونیک و اسید متان سولفونیک pKa به ترتیب برابر 8/2 و 9/1 دارند ، در حالی که اسیدهای بنزوئیک و اسید استیک pKa به ترتیب برابر با 4.2 و 4.76 دارند. با این حال ، به عنوان یک نتیجه از اسیدیته قوی آنها ، مقادیر pKa آنها را نمی توان به طور مستقیم اندازه گیری کرد ، و مقادیر متداول باید به عنوان تخمین های غیرمستقیم با عدم قطعیت قابل توجه در نظر گرفته شوند. اسیدهای سولفونیک با کلرید سدیم جامد (نمک) واکنش نشان می دهند و سولفونات سدیم و کلرید هیدروژن تشکیل می دهند. این خاصیت حاکی از یک اسیدیته دو یا سه مرتبه بزرگتر از HCl (g) است.

کاربردهای سولفونیک اسید

یکی از مصارف و استفاده‌های اسید سولفونیک این است .که از آن به عنوان کاتالیزور در ساخت ترکیبات شیمیایی در صنعت استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای جالب این ماده این است که سبب می‌شود رنگ با استحکام لازم به پارچه بچسبد و طرح بر روی آن قرار بگیرد.

حتی صابون‌هایی که از ترکیبات سولفونات ها تشکیل شده اند، در آب سخت تولید سفیدک نمی‌کنند. دلیل این موضوع این است که یون‌های کلسیم و منیزیم موجود در آب سخت برعکس کربوکسیلات‌ها سبب تشکیل رسوبات نامحلول با سولفونات‌ها نمی‌گردند. در فرمولاسیون مواد شوینده، انواع پودر شستشو، دترجنت‌های خانگی، صابون مایع و جامد و همچنین ساخت سموم دفع آفات و در صنایع تولید رنگ استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای این ماده می‌توان به مصارف آن در رنگ سازی، داروسازی، باتری سازی و کاتالیزور اشاره کرد.

موارد ایمنی کار با سولفونیک اسید

اسید سولفونیک یک ترکیب بسیار مهم و مناسب برای تولید و تهیه انواع مواد شوینده، پودرها و مایعات بهداشتی و تمیزکننده به شمار می رود. انواع محصولات لکه زدا و چربی زدا در صنعت با استفاده از این اسید آلی تهیه می شوند. این ترکیب می تواند رطوبت محیط را جذب کند. یکی دیگر از موارد کاربردی اسید سولفونیک، استفاده از آن به عنوان روان کننده، امولسیون کننده و مواد افزودنی بازدارنده خوردگی در صنایع می باشد.

خرید اسید سولفونیک

هم اکنون در کشور ما برخی شرکت‌ها تولید کننده یا عرضه کننده اسید سولفونیک و همچنین انواع دیگر اسید ها مانند اسیداستیک،اسید سولفوریک هستند. همچنین سورن شیمی یکی از شرکت های عرضه کننده میباشدکه این مواد شیمیایی را با قیمت مناسب و کیفیت بالا در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار می‌دهد.شما عزیزان می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت اسیدسولفونیک با کارشناسان سورن شیمی تماس حاصل فرمایید. در صورت هرگونه سوال، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. کارشناسان ما ضمن پاسخگویی به سوالات شما عزیزان مشاوره و راهنمایی‎‌ لازم را نیز اارائه می‌دهند.تا خریدی با کیفیت و قیمت مناسب داشته باشید.