اسید اولئیک گیاهی چیست؟

تاریخ انتشار : 2021/07/17

اسید اولئیک گیاهی چیست؟

اسید اولئیک گیاهی همانند اسید چرب نارگیل کاربردهای مختلفی ازجمله استفاده در صنایع پزشکی غذایی، شوینده ها، بهداشتی و آرایشی، به عنوان پایدار کننده و روان کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های ظاهری اسید اولئیک

اسید چرب اولئیک شکلی روغنی دارد و رنگ خاصی ندارد. این ماده بدون بو است و به فراوانی در طبیعت در چربی های گیاهی و حیوانی یافت می شود.

 

خواص اسید اولئیک  چیست؟

ازخواص اسید اولئیک می توان به نقطه جوش 25 درجه سانتیگراد، بهبود وضعیت بیماران مبتلا به دیابت و بیماران قلبی، وکاهش کلسترول بد خون اشاره کرد، ازاین محصول شیمیایی برای کنترل چاقی مفرط،پیری وسرطان می توان کمک گرفت.

کاربرد های اسید اولئیک ؟

اسید اولئیک جز اجزای اصلی تشکیل دهنده روغن زیتون می باشد وجرم مولکولی 282.261gr/ol است ودراب حل نمی شود،این مایع روغنی درصنایع دارو سازی به عنوان مواد افزودنی ودرصنایع شویندگی وبهداشتی وآرایشی وپزشکی استفاده می شود.
اسید اولئیک به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد،این ماده درچربی های حیوانی مانند مرغ وبو قلمون ودربدن انسان ودرچربی های گیاهی مانند دانه های کلزا و آفتاب گردان وانگور یافت می شود. اسید اولئیک گیاهی بی رنگ وبی بو می باشد.

روش تولید اسید اولئیک گیاهی چگونه است؟

اسید اولئیک به روش صابونی سازی تری گلیسرید به دست می آید وبه صورت طبیعی جز اجزای روغن زیتون است. اسید اولئیک آزاد روغن زیتون غیر خوراکی تولید می کند.مهم ترین کاربردهای اسید اولئیک استفاده از آن در پزشکی است که باعث بهبود خلق خو می شود،به مادران باردار وجنین ازلحاظ بهبود ریه های ناقص کمک می کند.
این ماده به دلیل کف کنندگی فراوان درصابون ومواد شوینده استفاده می شود.

اسید اولئیک درکجا هابیشتر وجود دارد؟

این ماده روغنی دردانه های مختلف از جمله دانه های کلزا، انگور، بادام زمینی ودانه های آفتابگردان یافت می شود. علاوه بر این اسيد اولئیک درچربی های حیوانی مانند مرغ وبو قلمون ودربدن انسان وجود دارد.

به چه علت اسید اولئیک در مواد شوینده استفاده می شود؟

اولئیک گیاهی به علت نرم وکف کنندگی بسیار قوی وصابون استفاده می شود. این ماده در شامپو ها وجوددارد، زیرا ازشکنندگی مو جلوگیری می کند علاوه بر آن باعث رشد مجدد مو می شود.

چرا به اسيد اولئیک گیاهی چگونه به حشرات کمک می کند؟

دربین حشرات به خصوص مورچه وزنبور اگر عامل بیماری زا وجود داشته باشه ونتوانند تشخیص دهند موجب می شود تمام کندو ومحل زندگی شان دچار بیماری شود، اسید اولئیک گیاهی باعث می شود هنگامی که یکی ازحشرات بمیرد بقیه حشرات آن را از کدو ومحل زندگی دور کنند،تا دچار مشکلات نشوند،از لاشه حشرات بویی بلند می شود که به آن اسید اولئیک می گویند.