اسید استیک (Acetic acid) خرید و فروش اسید استیک

تاریخ انتشار : 2021/11/29

اسید استیک از که از کنار هم قرار گرفتن و پیوند بین عناصر کربن ، هیدروژن و اکسیژن تشکیل می شود . فرمول مولکولی اسید استیک به صورت C2H4O2 می باشد.

اسید استیک چیست؟

استیک اسید (Acetic acid)، یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی CH3COOH است. شکا ظاهری این ماده به صورت مایع بی رنگ می باشد و با نام های دیگری نظیر اتانوئیک اسید ، اسید متان کربوکسیلیک و گاهی اسید استیک یخچالی (استیک اسید فاقد آب) نیز شناخته می شود. اسید استیک دارای طعم ترشی و بوی تند است. این حلال پروتیک آب دوست (قطبی)، مشابه اتانول و آب است. استیک اسید (Acetic acid) با قدرت استاتیک نسبی متوسطی که دارد، توانایی حل کردن ترکیبات قطبی و غیر قطبی را داراست. خاصیت حلالیت و قابلیت اختلاط اسید استیک، آن را به عنوان یک حلال در تولید دی متیل ترفتالات، به یک ماده شیمیایی صنعتی مفید تبدیل می کند.

این اسید کربوکسیلیک ساده، به عنوان یک اسید ضعیف طبقه بندی می شود، چون فقط تا حدی از محلول استخراج می شود، اما اسید استیک غلیظ خورنده است و می تواند به پوست حمله کند. این اسید ضعیف، فقط در صورت واکنش با یک پایه قوی، دچار تجزیه کامل می شود.

به نمک، استر یا استیل اسید استیک، استات گفته می شود. از نظر صنعتی، اسیتک اسید در تهیه استات های فلزی استفاده می شود، که در برخی از فرآیندهای چاپ کاربرد دارد. این ترکیب آلی دارای خواص ضد باکتری است و ممکن است در حل شدن لیپیدها و تجمع اسیدهای چرب بر روی غشای سلول نقش داشته باشد. بنابراین از این محصول در تولید ضد عفونی کننده ها استفاده می شود.

تولید اسید استیک

استالدئید در شرایط ملایم و در حضور کاتالیزگرهای ساده فلزی مثل منگنز و کروم توسط هوا اکسید شده و استیک اسید تولید میشود.

2CH3CHO + 2O2—–> 2CH3COOH

این واکنش محصولات جانبی نیز به همراه دارد که عبارتند از اسید فرمیک ، استات استیل و به دلیل پایین بودن نقطه جوش ان ها از استیک اسید میتوان با روش تقطیر جداسازی انجام داد.

اسید استیک یکی از مهمترین مواد شیمیایی موجود در جهان میباشد و یکی از اصلی ترین مواد خام برای تولید مونومر وینیل استات(VAM) ، استیک انیدرئید و استر استات مانند اتیل استات( که برای چسب،جوهر و لوازم ارایشی استفاده میشود) ، ایزوپروپیل استات(در جوهر چاپ و پوشش ها استفاده میشود) ، n- بوتیل استات ( چاپ ، چسب و لوازم ارایشی)

از استیک اسید معمولا برای تولید پروفیل ترفتالیک اسید (PTA) استفاده میشود که میتوان از آن دوباره برای تولید پلی اتیلن ترفتالات(PET) استفاده کرد.
PET  در بسته بندی ها ، فیلم های عکاسی و بخش های مغناطیسی کاربرد دارد ، برای فیبرهای پلی استری و در شیشه های اب و مایعات دیگر نیز کاربرد دارد

کاربردهای اسید استیک

استیک اسید مواد شیمیایی بسیار کاربردی در صنایع گوناگون می ‌باشد که در این قسمت به شرح برخی از این کاربردها می پردازیم :

اسید استیک و تمیزکاری :

از جمله خواص منحصر به فرد استیک اسید می توان به تمیز کاری و پاکسازی اشاره کرد . اسید استیک و اسید سولفوریک توانایی تمیز کردن و از بین بردن جرم های گوناگون همچون جرم شیرآلات ، جرم کتری و سماور ، جرم بین کاشی ها و … دارد . همچنین اسید استیک می تواند سطوح مختلف را ضدعفونی و پاکیزه کند .

اسید استیک در کشاورزی :

از استیک اسید برای از بین بردن قارچ ها و مواد مضر برای گیاهان استفاده می شود . بدین صورت که استیک اسید را رقیق کرده و به شکل افشانه بر روی انواع گیاهان پاچیده می شود و به از بین بردن مواد مضر برای گیاهان کمک می کند .

کاربرد اسید استیک در پزشکی :

استیک اسید از جمله مواد شیمیایی پرکاربرد در پزشکی و درمان امراض و بیماری ها می باشد . از استیک اسید در پزشکی برای درمان برخی از سرطان ها استفاده می ‌شود . همچنین استیک اسید توانایی از بین بردن عفونت های گوش و عفونت های سینوزیت را دارا می باشد .

 

استیک اسید در مواد غذایی :

استیک اسید به صورت طبیعی در سرکه وجود دارد . و می ‌توان از آن همانند سدیم استات به عنوان چاشنی غذاهای مختلف استفاده کرد . همچنین برای تولید انواع سالاد ها و ترشی ها از سرکه استفاده می شود که طعم ترشی دارد و می ‌تواند جزو اصلی ترین طعم دهنده ها محسوب شود .

 

آنالیز اسید استیک

APHA colour: 10
Insoluble matter in H2O: passes test
Non-volatile matter: 0.001 %
Reducing substance to KMnO4: passes test
Residue on ignition (as SO4): 0.0005 %
Chloride (Cl): 0.0001%
Sulfate (SO4): 0.0001%
Peroxides: 0.0002%
Reducing substances to K2Cr2O7: passes test
Acetaldehyde (CH3CHO): 0.0002%
Formate (HCOO): 0.01%
Nitrate (NO3): 0.0001%
Heavy metals (as Pb): 0.0001%

عوارض اسید استیک

قرار گرفتن در معرض کم اسید استیک گرید خوراکی، اثرات نامطلوبی بر سلامتی نخواهد داشت. اما قرار گرفتن در معرض محلول های رقیق شده این اسید ممکن است باعث تحریک شود. استنشاق بخارات اسید استیک ممکن است باعث تحریک چشم، بینی و گلو شود. قرار گرفتن در معرض محلول های غلیظ تر اسید استیک (بیش از ۲۵٪)، می تواند باعث آسیب دیدگی خورنده شود.

قیمت اسید استیک

شرکت سورن شیمی با سابقه درخشان در زمینه تولید و عرضه انواع مواد شیمیایی ، این بار اسید استیک مرغوب را به تولید کنندگان کشور ارائه می دهد .

تولید کنندگان عزیز می توانند اسید استیک مرغوب و با کیفیت را از سورن شیمی خریداری کرده و برای امور مختلف از آن استفاده کنند .