استئارات و انواع آن

تاریخ انتشار : 2021/06/21

استئارات چیست؟

استئارات ها نمکها یا استرهای اسید استئاریک هستند. استئارات ها هر دو منطقه آب دوست و آبگریز دارند و به آنها اجازه می دهد تا به عنوان سورفاکتانت عمل کنند و غالباً در طی فرآیندهای صابون سازی تولید می شوند که در آنها صابون ها با تصفیه چربی با بازهای قوی تولید می شوند.

صابون فلزی  اسید استئاریک است که از جایگزینی یون عناصر فلزی با یون هیدروژن اسید به وجود می آید.

این ماده به صورت های مختلف از جمله گرانول و پودر میکرونیزه سفیدرنگ وجود دارد .

استئارات های فلزی از جمله استئارات کلسیوم ،استئارات روی زینک،استئارات آلمینیوم،استئارات منیزیوم،استئارات سدیم،استئارات پتانسیوم تولید می گردند .

استئارات سدیم

نام انگلیسی :

Sodium stearate

فرمول  :

C18H35NaO2

تعریف و کاربر

معمولاً ، پایه مورد استفاده هیدروکسید سدیم یا هیدروکسیم پتاسیم است که منجر به تولید استئاراتهای سدیم یا پتاسیم می شود.

استّارات سدیم در بسیاری از انواع دئودورانت ها ، لاستیک ها ، رنگ ها و جوهرها وجود دارد. استئاراتهای منیزیم و کلسیم اغلب به عنوان ماده ضد چسبندگی در تولید دارو استفاده می شود .

1-عامل پخت در صنایع لاستیک و لاستیک خام latex

2-مرکب ، شوینده و …

3-در صنایع مختلف به عنوان surfactant

4-در صنایع آبکاری ، برای سهولت در فورجینگ

 

استئارات آلومینیوم

نام انگلیسی :
Aluminum monostearate
فرمول شیمیایی استئارات آلومینیوم :
C18H37AlO4

تعریف

به عنوان غلظت دهنده، ضد کف ،ضد رسوب و عامل آبگریز در صنایع مختلف استفاده می گردد .
این ماده در حلالهایی مانند بنزن ها، ترکیبات آروماتیک، هیدروکربنهای هالوژن دار و همچنین در روغن های معدنی و طبیعی(گیاهی)، زمانی که حرارت داده شود به صورت ژل در می آید.

کاربردهای استئارات آلومینیوم :

۱-     تغلیظ کننده در صنایع رنگ
۲-     لعاب زدن و جلا دادن
۳-     جلوگیری از تراوش قیر
۴-     جلوگیری از جدا شدن روغن در بتونه
۵-     دفع کننده آب در چرم
۶-     روان ساز در پلاستیک سازی
۷-     ساخت ملاط برای آب بندی
۸-     تولید گل حفاری
۹-     تغلیظ کننده گریس
۱۰-   تغلیظ کننده مرکب

استئارات باریم

نام انگلیسی :
Barium stearate
فرمول شیمیایی استئارات باریم :
C36H70BaO4

تعریف

استئارات باریم شکل ظاهری این ترکیب شیمیایی سفید بلورین که در آب و اتانول نامحلول است .از استئارات باریم جهت روان کننده در پلاستیک و پردازش فلز و به عنوان عامل مقاومت پلاستیک در برابر خرابی ناشی از گرما و نور به دلیل پایداری حرارتی بالا و روان کنندگی مناسب برای pvc های سخت و پلاستیک کاربرد دارد

ویژگی ها

شکل : پودری

رنگ : سفید

خاکستر : 28

رطوبت ٪ : 2 Max

اسید آزاد ٪ : 0/7

نقطه ذوب C : 200

استئارات کادمیوم

نام انگلیسی :
CADMIUM STEARATE
فرمول شیمیایی استئارات کادمیوم :

C36H70CdO4

استئارات کلسیم

نام انگلیسی :
Calcium Stearate
فرمول شیمیایی:
C36H70CaO4

تعریف

استئارات کلسیم یک ماده پودری شکل سفید غیر سمی است. استئارات کلسیم نمک کلسیم حاصل از اسید استئاریک بوده و به‌طور وسیعی در لوازم آرایشی، پلاستیک و داروسازی استفاده می‌شود. این نمک به عنوان نرم کننده، تثبیت‌کننده و یک ماده فعال در سطح بکار می‌رود و ماده ای است که اداره دارو و غذای آمریکا (FDA)  در شکل کلی آن را به عنوان یک افزودنی خوراکی ایمن تشخیص داده است.

استئارات سرب

نام انگلیسی :
LEAD STEARATE
فرمول شیمیایی استئارات سرب :
C36H70O4Pb

استئارات سرب پودری سفید رنگ است که در صنعت اکستروژن به عنوان روان کننده و پایدارکننده حرارتی استفاده می شود. این محصول قابل استفاده در رنج گسترده ای از محصولات صنعت اکستروژن است که باید با توجه به سایر مواد اولیه انتخاب و در فرمولاسیون مورد استفاده قرار گیرد.
به عنوان روان کننده در فرایند تولید مصنوعات پی وی سی و به عنوان پایدارکننده حرارتی در فرایند تولید مصنوعات پی وی سی بکار میرود

سولفات مس

نام انگلیسی :
Copper sulfate; 7758-98-7; Copper(II) sulfate; Cupric sulfate anhydrous; Copper sulphate;
فرمول شیمیایی استئارات آلومینیوم
CuSO4 or CuO4S

سولفات مس پنج آبه به طور متداول به عنوان قارچ کش برای کنترل بیماری های باکتریایی و بیماری‌های قارچی محصولات، میوه‌ها و سبزی‌ها مانند زنگ گیاه، لکه برداشتن برگ ها، آفت‌ها وزخم پوست سیب استفاده می‌شود. سولفات مس در تشکیل کلروفیل و پدیده فتوسنتز نیز دخالت دارد.

سولفات مس همچنین باعث تحریک در تشکیل ویتامین A می‌شود. نقش متابولیکی مس در چندین سیستم آنزیمی مشخص شده است و همچنین نقش مهمی در بیوسنتز و فعالیت اتیلن به عنوان هورمون رسیدگی میوه‌ها داراست. فرم قابل جذب مس در خاک کاتیون دو ظرفیتی Cu+2 می‌باشد. فرایند جذب مخصوص قابلیت دسترسی مس را تحت تأثیر قرار می‌دهد، این فلز در اسیدیته بالا به سختی جذب می‌شود از اینرو استفاده از ترکیبات سولفاته در حل این مشکل مؤثر است.

برای رفع کمبود مس (Cu) می‌توان یا کودهای حاوی آن را یا سولفات مس محلول در آب را به خاک اضافه و یا محلول پاشی نمود. در غلظت زیاد، مس نیز باعث مسموم شدن گیاه شده، میوه‌ها حالت ترک خورده و سیاه رنگ پیدا می‌کنند و در روی برگ‍ها نیز نقاط نکروزه قهوه‌ای رنگ و ریزی مشاهده می‌شود

سولفات منیزیم

نام انگلیسی :
MAGNESIUM SULFATE; Magnesium sulphate; 7487-88-9; Magnesium sulfate anhydrous; Sulfuric acid magnesium salt (1:1)
فرمول شیمیایی استئارات آلومینیوم :
MgSO4 or MgO4S

کاربرد

دارویی:
عنصر منیزیم یکی از عناصر مهم برای سلامتی بدن انسان است .از منیزیم سولفات  برای تامین منیزیم بدن استفاده می شود .از جمله برای  درمان کمبود منیزیم خون ، تشنج و بیهوشی در زنان  بادرار و…. استفاده می شود.
کشاورزی:
از سولفات منیزیم برای افزایش و جبران کمبود  منیزیم و سولفورخاک استفاده می شود. منیزیم یکی از عناصر ضروری در مولکول های کلروفیل موجود در بخش های سبز گیاه که انرژی نورانی خورشید را به انرژی شیمیایی طی فرآیند فتوسنتز تبدیل می کند و عنصر سولفور یکی دیگر از عناصر مهم برای تغذیه گیاه محسوب می شود. این ماده اغلب در گیاهان گلدانی یا محصولات زراعی که به منیزم زیادی احتیاج دارند مثل : سیب زمینی ، گل رز، گوجه فرنگی، درخت  لیمو ، هویج و فلفل به عنوان کود استفاده می شود . مزیت سولفات منیزیم  نسبت به نمک های دیگر منیزیم مانند دولومیت حلالیت بالای ان است که به کشاورز اجازه میدهد کود را مستقیم روی برگ ها بپاشد وگیاه ان را از طریق برگ ها جذب کند.
سایر
سولفات منیزیم به عنوان یک ماده خشک کننده در سنتز آلی مورد استفاده قرار میگیرد.
در حمام های نمک استفاده از این ماده موجب تسکین درد پا میگردد. در آکواریوم های دریایی برای فرآیند کلسیفیکاسیون مورد استفاده قرار می گیرد.
منیزیم سولفات به منظور تولید کوپرسولفات نیز طی واکنش زیر کاربرد دارد.
Cu + MgSO4 + 2H2O → H2 + CuSO4 + Mg(OH)2

استئارات لیتیم

نام انگلیسی :
LITHIUM STEARATE
فرمول شیمیایی استئارات لیتیم :
C18H35LiO2

کاربرد

در مواد آرایشی – بهداشتی ، پلاستیک ها ، مومها ، گیریس ها ی دمای بالا ، روان کننده ها در متالوژی پودری ، روان کننده های با دمای بالا

استئارات روی

نام انگلیسی :
zinc stearate

فرمول شیمیایی استئارات روی :
C36H70O4Zn

 

در میان روان کننده ها، استئارات روی fanchem zinc steararte یک افزودنی بسیار مهم در تولید و فرایند پلیمر ها است. این ماده به عنوان روان کننده داخلی در پودرهای قالب ریزی و به عنوان روان کننده قالب و… استفاده می شود.استئارات روی اغلب به عنوان “صابون روی” شناخته می شود و دارای کاربردهای مهم صنعتی است.
برخی از کاربردهای استئارات روی :

 

  • عامل روان کننده خارجی در صنایع پلاستیک و پلیمر
  • عامل مات کننده انواع پلاستیک و پلیمر
  • عامل دیسپرس ، آزاد کننده و پخش کننده رنگ در انواع مستر بچ
  • عامل سنباده خوری در سیلات

شما می توانید استئارت را از سورن شیمی را از طریق تماس می باشد. همچنین میتوانید ما را در  آپارات دنبال کنید.