از سیر تا پیاز اسید فسفریک – تاریخچه، خواص، کاربردها

تاریخ انتشار : 2021/12/05

اسید فسفریک تنها اسید معدنی می باشد که در طیف وسیعی از مواد خوراکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد اسید غیر آلی و معدنی با فرمول شیمیایی H3PO4 است و دارای حلالیت بسیار خوبی در آب می باشد.

اسید فسفریک چیست؟

اسید فسفریک به هر ماده شیمیایی گفته می‌شود که از ترکیب سه عنصر فسفر، اکسیژن و هیدروژن (در نسبت‌های مختلف) ساخته شده باشد. رایج‌ترین نوع اسید فسفریک، ارتو فسفریک اسید معمولا به نام ساده اسید فسفریک شناخته می‌شود. می تواند مایع یا جامد کریستالی شفاف باشد که برای فلزات و همچنین بافت انسانی خورنده است. تولید کنندگان مواد غذایی و نوشیدنی آن را دوست دارند زیرا ارزان هستند، و در صنایع مختلف قابلیت مصرف به شکل خوراکی دارند و به عنوان نگهدارنده نیز عمل می کنند.

قیمت اسید فسفریک

اسید فسفریک در کنار اسید نیتریک از ترکیبات مهم در تولید کودهای شیمیایی است. امروزه با افزایش جمعیت و نیاز به تامین مواد غذایی مورد نیاز آن ها، کودهای شیمیایی به منظور افزایش حاصل خیزی در خاک و درنتیجه تولید محصولات بیشتر، مورد توجه قرار گرفته است.

اسید فسفریک در دو نوع صنعتی و خوراکی تولید می شود:

 1. اسید فسفریک ۸۰ درصد گرید صنعتی می باشد.
 2. اسید فسفریک ۸۵ درصد گرید خوراکی می باشد.

نقش فسفریک اسید در تولید نوشابه کوکاکولا چیست؟

از این اسید  به عنوان ماده ای اسیدی استفاده می شود تا طعم ملایم خود را به كولاها بدهد. دلیل استفاده از این اسید در کولا در واقع اسیدی تر بودن آن نسبت به آبلیمو یا سرکه است! برای پوشاندن و تعادل اسیدیته آن از مقدار زیادی شکر استفاده می شود.

کاربردهای اسید فسفریک

فسفریک اسید (Phosphoric Acid) از جمله پرمصرف ترین مواد شیمیایی در صنعت است. به عنوان ماده افزودنی در

 • نوشابه‌های گازدار
 • تولید کودهای شیمیایی
 • پاک‌‍کننده‌های صابونی و غیر صابونی
 • تصفیه آب، خوراک دام و دارو سازی
 • مکمل‌های غذای دام و طیور (تولید دی و منو کلسیم فسفات DCP)
 • مواد فسفاته شوینده‌ها
 • تصفیه پساب‌ها
 • تولید کودهای فسفاته
 • ضد حریق کردن برخی سطوح و عوامل بازدارنده اشتعال
 • جهت تمیز کردن و جرم گیری سطوح فلزی

خطرات اسید فسفریک

این ماده می تواند در تولید سنگ کلیه به خصوص در افرادی که پیش زمینه این بیماری را دارند موثر باشد. استفاده از این ماده به صورت محصولات خوراکی منجر به آسیب رسیدن به دندان می شود. تماس این ماده با پوست و چشم و استنشاق بخارات آن باعث آسیب رسیدن به سلامتی می شود. قرار گرفتن در معرض این ماده به مدت های طولانی باعث بروز تحریکات مزمن روی پوست ،چشم و ریه افراد میشود.اسید موجود در نوشابه های گازدار میتواند کلسیم دنادن را در خود حل کند و با کاهش استحکام دندان که ناشی از بین رفتن کلسیم و مینای آن است حتی موادی مانند آدامس نیز می توانند باعث نابودی دندان شوند. برای دفع این ماده در کلیه جمع میشوند که مقدمه ی بروز سنگ های کلیوی می شوند.

اسید فسفریک را از کجا بخریم؟

سورن شیمی می تواند شما را در تهیه ی انواع مواد شیمیایی و غذایی همراهی نماید. برای خرید محصول و ثبت سفارش با شماره های موجود در سایت با ما تماس حاصل فرمایید