آشنایی با اتانول

تاریخ انتشار : 2021/07/23

اتانول چیست ؟

اتانول یا الکل اتیل تنها نوع الکلی است که می توانید بدون آسیب جدی به خودتان بنوشید و تنها در صورت عدم دفع ناخالصی یا حاوی ناخالصی های سمی نیست. اتانول گاهی اوقات الکل دانه نامیده می شود زیرا این نوع اصلی الکل است که توسط مخمر دانه تولید می شود. اگر انتهای نام محلول مورد نظر شما “-ول” داشته باشید می توانید تشخیص دهید که یک ماده حاوی مواد شیمیایی در الکل موجود است. ولی منظور ما در این مقاله اتانول صنعتی یا همان الکل می باشد.

زکریای رازی کاشف الکل

‌ رازی اعتقاد داشت که اگر جیوه فلزی مشخص باشد، شبه فلز نامیده می شود و این دیدگاه بعدها مورد بررسی های فراوان قرار گرفت تا نظریه رازی اثبات گردید. ازتقطیرقندومشروبات الکلی کشف رازی شروع شد. او آن را الکل نامید. نام این فیلسوف و پزشک ایرانی، علاوه بر علم گسترده علم شیمی و پزشکی، در فلسفه نیز در رشته فلسفه مورد مطالعه قرار گرفته است که ارزش توجه دارد. اگر یک الکل خاص مشاهده کردید هرگز آن را ننوشید. این امر به ویژه در صورت استفاده از الکل در غذاها، داروها یا مواد آرایشی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تا کنون انسانها زیادی را قربانی خود کرده است

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول چیست؟

ماده های ایزوپروپیل و اتانول از مشتقات الکل هستند، طبق بررسی های انجام شده برای این دو الکل متوجه شده اند که برای تمیز کردن و پاک کردن محیط هردو به یک شکل عمل می کنند، اما برای ضدعفونی کردن این دوماده تفاوت دارند.

اتانول پروتئین ها رو ازبین می بردوبا حل کردن چربی های بسیاری از سلول‌های باکتریایی ویروسی مانند HIV را ازبین می برد. اتانول درموارد شوینده استفاده می شود اما نباید به صورت مستقیم ازآن استفاده کرد. ایزوپروپیل به سرعت تبخیر می شود، این ماده به عنوان آنتی سپتیک پوست دربیمارستان ها استفاده می شود، ازاتنول برای ضدعفونی کردن دست ها بهتر است.

روش تولید

ایزوپروپیل الکل اولین بار در سال 1920 توسط شرکت Standard Oil با هیدرات کردن پروپن تولید شده است، در آن زمان عمده مصرف آن به عنوان الکل مالشی نبود بلکه برای اکسیداسیون استون استفاده می شد که در جنگ جهانی اول برای ساختن کردایت – نوعی گلوله بدون دود – به کار رفته است.

برخی از مهم ترین کاربردهای ایزوپروپیل الکل عبارتند از:

1. پزشکی
ضد عفونی کننده اتانول، از کشنده های باکتری است اگرچه لزوما از رشد آن ها جلوگیری نمی کند. این الکل قادر به از بین بردن قارچ ها و ویروس ها نیز می باشد با این حال مهم است که از غلظت کمتر از 50 درصد استفاده نکنید زیرا باکتری ها را به طور موثر از بین نمی برد

2. استفاده موضعی
اکثر تولید کنندگان الکل مالشی آن را با غلظت های مختلف یعنی 70 تا 90 درصد الکل عرضه می کنند. به طور کلی گفته شده الکل مالشی 70 درصد برای استفاده خانگی و پوست بهتر است.

3.ماده قابض

الکل یک ماده قابض طبیعی است که می تواند به محکم شدن منافذ پوست کمک کرده و پوست را با طراوت کند. از این الکل می توانید بعد از تمیز کردن پوست و قبل از استفاده از مرطوب کننده یا ضد آفتاب استفاده کنید. ناگفته نماند الکل مالشی پوست را خشک می کند و نباید آن را روی نواحی خشک پوست اعمال کرد. استفاده از الکل روی جوش های باز یا پوست بعد از اصلاح باعث سوزش می شود.

4.حالت تهوع بعد از عمل

شواهد نشان داده بو کردن اتانول توسط بیمار باعث می شود علائم حالت تهوع بعد از عمل 50 درصد سریع تر از استفاده داروهای ضد تهوع سنتی مانند زوفران کاهش یابد. برای این منظور معمولا از یک پد پنبه ای آغشته به الکل استفاده می شود
5.ضد عفونی کننده سطوح

از اتانول برای ضد عفونی کردن ابزاری همچون قیچی، دما سنج و دیگر سطوح استفاده می شود. اگرچه اتانول به اندازه ضد عفونی کننده های بیمارستانی قابل اطمینان نیست و ممکن است به پوشش محافظ بعضی اشیا از جمله آجرهای پلاستیکی و لنزهای شیشه ای آسیب بزند