آیا آب ژاول می تواند کرونا را بکشد؟

تاریخ انتشار : 2020/06/14

آب ژاول که در زبان فارسی به آن مایع سفیدکننده و وایتکس نیز گفته می‌شود که با بروز یک مشکل جهانی بنام کوید ۱۹ یا کرونا ویروس جدید افراد بیشتری که شاید میتوان گفت اکثریت جمعیت جهان با این ماده آشنا شدند و از آن استفاده می کنند. آب ژاول سورن شیمی در صنایع شوینده و تولید مواد ضدعفونی کننده به کار می رود که مشتریان عزیز میتوانند برای اطلاعات بیشتر این ماده به قسمت تماس با ما سایت مراجعه کنند.

آیا هیپوکلریت سدیم یا همان وایتکس میتواند کرونا را بکشد؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و سازمان بهداشت جهانی استفاده از محلول سفید کننده را به عنوان یکی از راه های ضد عفونی مناطق آلوده به کرونا ویروس جدید توصیه می کنند. بنابراین برای خرید آب ژاول عجله کنید!

آب ژاول

کاربرد آب ژاول در صنایع شوینده

آب ژاول محلولی است که برای گندزدایی، سفیدکردن، بوزدایی و خنثی کردن عامل اعصاب استفاده می کنند. هیپوکلریت سدیم یک ماده معدنی است و خاصیت بازی دارد نحوه­ عملکرد مایع سفید کننده و ضدعفونی کننده دقیقاً مشخص نیست ولی گمان می رود که عملکرد ضدعفونی کنندگی و میکروب کشی خود را از طریق بنیان کلر خود انجام می­دهد. برای آشنایی بیشتر با این ماده اولیه ضدعفونی کننده ادامه مطلب را مطالعه کنید.

از این ماده در صنعت به عنوان رنگ‌زدا و سفیدکننده خمیر کاغذ و پارچه نیز استفاده می‌شود. در منازل برای ضدعفونی کردن و سفید کردن لباس ها به هنگام رختشویی از آب ژاول استفاده می‌کنند. این محلول با نام‌های گوناگون در بازار به فروش می‌رسد. در حال حاضر با وجود بیماری همه گیر کرونا در جهان، یکی از پرکاربردترین مواد در ضدعفونی به منظور از بین بردن ویروس های احتمالی بر روی سطوح بشمار میرود.

آب ژاول از بین برنده ميکروب‌ها اعم از قارچ، ويروس و باکتري است. از آن بعنوان يک ضد عفوني کننده و ماده دفع بو در لبنياتها، مخازن آب، دفع فاضلاب‌ها هم استفاده می شود. همچنين از محلول رقيق‌تر آب ژاول در شستشوي زخم‌هاي آلوده که باز و تازه نباشند، استفاده مي‌شود. آب ژاول در طول جنگ جهاني اول، در معالجه زخم‌ها بعنوان محلول ضد عفوني کننده و التيام ‌بخش مورد استفاده قرار گرفته بود.

خواص فیزیکی هیپوکلریت سدیم

سفيد کننده‌ها و آب ژاول، همان محلول پنج درصد هيپوکلريت سديم هستند. این ماده محلولی ناپایدار است و در اثر حرارت و نور به تدریج خاصیت خود را از دست می‌دهد، رنگ این ماده نزدیک به زرد و طعم و بوی آن تند است.

ویژگی های شیمیایی هیپوکلریت سدیم

محلولی حاوی درصدی از هیپوکلریت سدیم در آب است که این نسبت، بسته به مصارف مختلف، متفاوت است. این محلول ماده ای سمی است. خاصیت ضدعفونی کننده آب ژاول به دلیل تولید کلر آزاد موجود در آن است.

مزایا و مضرات استفاده از هیپوکلریت سدیم

مزایا

هیپوکلریت سدیم به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده مزایای زیر را دارد:

به راحتی پس از تولید در کارخانه می توان آن را ذخیره و یا حمل کرد. میزان دوز مصرف ساده است. حمل و نقل و ذخیره سازی هیپوکلریت سدیم بی خطر است. هیپوکلریت سدیم به اندازه گاز کلر در ضد عفونی مؤثر است. هیپوکلریت سدیم ضد عفونی کننده ای است که بر روی سطوح باقی می ماند. برای بدست آوردن غلظت های متفاوت فقط کافی است با مقداری آب مخلوطش کنیم.

معایب

هیپوکلریت سدیم یک ماده خطرناک است. در حین کار با هیپوکلریت سدیم, برای محافظت از کارگران و محیط زیست باید اقدامات ایمنی انجام شود. هیپوکلریت سدیم نباید با هوا در تماس باشد، زیرا این امر باعث تجزیه آن می شود. در هنگام استفاده از این ماده به عنوان ماده شیمیایی کلرزنی پساب ها، اگر به درستی تصفیه نشود، اثرات زیست محیطی جبران ناپذیری برای آبزیان به ویژه ماهی ها به همراه خواهد داشت.

آنچه قبل از مصرف آب ژاول باید بدانید

گازی که از آب ژاول متصاعد می‌شود سبب تحریک چشم و پوست می شود. خوردن آب ژاول ممکن است سبب تهوع، درد شدید معده و در برخی موارد باعث مرگ شود و چنانچه آب ژاول به اشتباه نوشیده شود باید فورا شیر نوشید. آب ژاول مشتعل نمی شود.

به الیاف ابریشمی و پشمی آسیب می زند، به همین دلیل نباید از آن براي تمیزکردن پارچه‌هاي ابريشمي و پشمی و نیز چرم استفاده کرد، همچنین خیساندن طولانی مدت پارچه‌ ها در آب ژاول سبب ضعيف شدن الياف آنها مي‌شود. این ماده سبب خوردگي فلزات و وسايلی که از فلز ساخته شده اند نیز مي‌شود. این ماده، ماده اي بسيار سمي است و نبايد از آن در محيط هاي بسته استفاده کرد و از بکار بردن آن به همراه جوهر نمک و موادي مثل آن نيز بايد جدا خودداري شود (بدین معنا که باید آنها را به تنهايي و بدون ترکیب با پاک کننده‌هاي ديگراستفاده کرد). زيرا اين دو با هم، گاز بسيار سمي و کشنده کلر را تشکيل مي‌دهند. در ظروف محکم و دربسته نگداری شود.

نحوه استفاده از آب ژاول در ضدعفونی سطوح

توصیه معمول این است که برای ضد عفونی سطوح از یک قسمت سفیده کننده یا همان آب ژاول و نود و نه قسمت آب سرد میتوان استفاده کرد که این ترکیب براحتی میتواند در ضدعفونی سطوح موثر باشد.

آب ژاول