آب سخت چیست و نوشیدن آن چه عوارضی برای سلامتی دارد؟

تاریخ انتشار : 2022/06/26

آب سخت آبی است که محتویات معدنی زیادی دارد. این آب می‌تواند در صورت مصرف کم اثرات مفیدی بر سلامتی انسان داشته باشد اما مشکلات زیادی را برای فعالیت‌های خانگی و صنعتی به وجود می‌آورد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب استفاده از آب سخت می‌پردازیم.

آب سخت چیست؟

آب سخت به آبی گفته می‌شود که مقدار زیادی املاح معدنی داشته باشد. عامل سختی آب درواقع یون‌های فلزی مانند کلسیم و منیزیم هستند. وقتی آب از بین سنگ‌های آهکی و گچی زیرزمینی عبور می‌کند، این املاح وارد آب شده و باعث افزایش سختی آب می‌شوند. به طور کل گفته می‌شود سختی مطلوب آب تصفیه شده که با TDS نشان داده می‌شود، عددی بین 50 تا 170 ppm است.

احتمالا شما قبلا موقع شستن دست‌های خود سختی آب را احساس کرده‌اید. صابون در آب سخت به‌خوبی کف نمی‌کند و بعد از شست‌وشو لایه نازکی از صابون روی پوست خود احساس می‌کنید. اگر سختی آب زیاد باشد ممکن است مزه فلز را هم در آب احساس کنید. آب سخت خاصیت خورندگی دارد. این خاصیت باعث می‌شود لوله‌های آب خورده شوند و در نتیجه آلاینده های آب آشامیدنی افزایش پیدا می‌کنند.

مضرات آب سخت چیست؟

بسیاری از مصرف کنندگان آب صنعتی و خانگی نگران سختی آب هستند. وقتی آب سخت گرم می شود مثلا در آبگرمکن خانگی، رسوبات جامد کربنات کلسیم ایجاد می شود. این مسئله می تواند باعث کاهش عمر تجهیزات، افزایش هزینه های گرمایش آب، کاهش بازده آبگرمکن های برقی و گرفتگی لوله ها شود.

تجمع مواد معدنی در قهوه ساز خانگی شما نیز به دلیل سختی آب اتفاق می افتد، به همین دلیل بعضی از افراد گاهاً سرکه (یک اسید) را درون قهوه ساز می ریزند. اسیدیته سرکه به حل شدن ذرات معدنی رسوبی در قهوه ساز کمک می کند. این ذرات تازه باردار شده  جذب بارهای مثبت و منفی در آب می شوند و به راحتی قابل شستشو هستند.

عوارض و تاثیر آب سخت بر بدن انسان

هیچ مشکلی جدی در رابطه با مصرف آب سخت برای سلامتی وجود ندارد. با این حال  آب سخت می تواند باعث خشکی پوست و مو  شود و شستن مداوم موها با آب سخت باعث خارش پوست سر شما می شود.

علاوه بر این مواد معدنی موجود در آب سخت همچنین می تواند تعادل  pH پوست شما را تغییر داده و آن را به عنوان سدی در برابر باکتری ها و عفونت های مضر تضعیف کند. افراد مبتلا به اگزما ممکن است به ویژه آسیب پذیرتر باشند.

از آنجا که آب سخت حاوی غلظت بالایی از منیزیم و کلسیم است ، نوشیدن آن ممکن است به شما در دریافت مقدار توصیه شده روزانه این مواد معدنی ضروری کمک کند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن آب سخت ممکن است دارای مزایایی برای سلامت سیستم قلبی – عروقی باشد ، اما نتیجه قطعی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

مضرات آب سخت

علیرغم فواید آب سخت برای بدن ، سختی بیش از حد آب نیز مضراتی دارد که:
۱- مهم‌ترین آن تشدید پدیده تولید سنگ کلیه به دلیل رسوب یون های معلق در کلیه می‌شود.

۲-  باعث رسوب مواد آهکی بروی:
جداره داخلی کتری ها، قوری ها، لوله های آب گرم، لباس شویی ها، ظرف شویی ها، کولرها، شوفاژها و دیگ های بخار می گردد.

۳- کاهش کیفیت طعم و مزه چای و قهوه

۴- افزایش مصرف شوینده ها بدلیل اینکه  صابون، شامپو و سایر شوینده های خانگی با آب سخت خوب کف تولید نمی کنند

۵-کاهش عمر مفید لباس ها و سبب خشن و زبر شدن البسه، رنگ پریدگی لباس ها و خاکستری شدن لباس های سفید رنگ می شود.
۶- کاهش کارایی و راندمان شوفاژ و سایر سیستم های گرمایشی که در آن ها آب جریان دارد .

۷- سبزی ها به خوبی پخته نمی گردند.

۸- شستن بدن حین استحمام با آب سخت سبب می گردد قشری از نمک های نامحلول روی پوست و موهای بدن رسوب کند. که همین امر سبب مسدود شدن روزنه ها و خارش و سوزش پوست می گردد. همچنین موها را رنگ پریده کرده و شانه کردن و برس کشیدن موها دشوار می گردد. این رسوبات رشد باکتری ها را نیز تسهیل می کند