ویژگی ستو استئاریل الکل

تاریخ انتشار : 2021/11/27

ستو استئاریل الکل Cetostearyl alcohol که الکل سیتاریل یا الکل استیل استئاریل نیز نامیده می شود. مخلوطی از الکل های چرب است که بیشتر از الکل های ستیل و استئاریل تشکیل شده است . به عنوان یک الکل چرب طبقه بندی می شود.

 

ستو استئاریل الکل چیست؟

ستو استئاریل الکل، الکل ستئاریل یا ستیل استئاریل الکل، مخلوطی از الکل های چرب است که بیشتر از الکل های استیل (16 درجه سانتیگراد) و استریل (18 درجه سانتیگراد) تشکیل شده و به عنوان یک الکل چرب طبقه بندی می شود. منبع این ماده محصولات طبیعی مانند سبزیجات و ترکیبات شیمیایی سنتزی است. این ماده به عنوان یک تثبیت کننده امولسیون، ماده مات کننده و سورفاکتانت، تقویت کننده فوم و همچنین به عنوان یک ماده افزایش دهنده ویسکوزیته آبی و غیر آبی نیز استفاده می شود.

این الکل چرب حاوی 10 الی 35% ستیل الکل و 65 الی 90% استئاریل الکل و نیز مقداری از الکل های بلند یا کوتاه زنجیر است. این ترکیب در آب نامحلول است اما در حلال های قطبی، الکل و مواد نفتی محلول می باشد و با اکسید کننده های قوی و نمک های فلزی ناسازگار است.

خواص فیزیکی و شیمیایی

  • فرمول ساختاری: CH3(CH2)nCH2OH
  • نقطه ذوب: 56 – 48 درجه سانتی گراد
  • نقطه جوش: 249 درجه سانتی گراد
  • اسامی دیگر: ستئاریل الکل، ستیل استئاریل الکل

کاربرد ستو استئاریل الکل

  • در صنایع آرایشی و دارویی، به عنوان پایدارکننده امولسیون، تغلیظ‌کننده، عامل کدر شدن، سورفاکتانت کف‌کننده و عامل افزایش‌دهنده ویسکوزیته آبی و غیر آبی استفاده می‌شود.
  • محصولات آرایشی مانند کرم‌های صورت و بدن و لوسیون‌ها
  • محصولات مراقبت مو مثل تقویت‌کننده‌ها

عوارض جانبی سئو استاریل الکل

اگرچه چند مورد ابتلا به درماتیت تماسی آلرژیک در رابطه با مصرف محصولات حاوی ستو استئاریل الکل گزارش شده است.
اما خطر واکنش آلرژیک آن ناچیز است و متخصصان پوست می گویند استفاده از الکل سیتاریل در محصولات آرایشی بی خطر است.

به طور کلی ستو استئاریل الکل غیر تحریک کننده محسوب می شود.

ملاحظات حین کار ستو استئاریل الکل

تماس این ماده به شکل خالص با پوست می تواند باعث خارش شود و مانند هر ماده شیمیایی دیگری موقع کار کردن با آن باید از دستکش و عینک محافظ استفاده کرد. برای احتیاط بیشتر برای کار با آن هود را روشن کنید و در صورت تماس با چشم ها آنها را با آب فراوان شستشو دهید. این ترکیب در دمای اتاق و به دور از نور مستقیم خورشید تا دو سال قابل نگهداری است.